DPS
No Comments

“Nie tylko kózki skaczą”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Wszyscy razem

Wszyscy razem

Wachlarz uczniów w polskich szkołach jest niezwykle szeroki. Od maluchów po nastolatki, niektóre grupy liczą tylko dwoje czy troje dzieci, niektóre rozsypują się ich dziesiątkami. Zapewnienie zajęć odpowiednich dla wszystkich jest wielokrotnie nie lada zadaniem. Bardzo zróżnicowana znajomość języka nie ułatwia rzeczy, a pokonywanie barier językowych jest nieodłączną częścią programu. Niejeden nauczyciel nie może zasnąć w nocy myśląc o tym, jak przygotować materiał równie rozwijający i ciekawy dla każdego ucznia.

Nie wszyscy nauczyciele mają jednak takie zmartwienia. Muzyka i taniec, uniwersalne formy wypowiedzi i komunikacji mają swoje stałe miejsce w szkolnym curriculum poza granicami Polski. Nauka tańca od wielu lat łączy i zbliża dzieci, młodzież i dorosłych w Portland, w stanie Oregon.

Założyciel lokalnej grupy tanecznej Marek Stępień nieprzerwanie poświęca swój czas ucząc kolejne pokolonie tancerzy. Gdy obowiązki taty trojaczków przekroczyły możliwości czasowe, dołączyła do niego Zyta Nagler. Dzisiaj trojaczki są już uczniami szkoły, a Marek, jak dawniej, kontynuuje lekcje.

– Teraz skaczemy jak kózki! – mówi Marek naśladującym go dzieciom.

Kiwają się i chyboczą z jednej nóżki na drugą. Machając rączkami, w napięciu starają się jak najwierniej odtwarzać pokazywane przez nauczyciela kroki. Otwarte szeroko buzie usiłują pomóc w złapaniu balansu. Chłopcy zerkają na zwinne dziewczynki. Dziewczynki powiewają chusteczkami, biorą się pod boczki i urzekają każdym, tanecznym krokiem. Z podziwem i zachwytem patrzą na akrobacje „góralskiego” w wykonaniu chłopców. Pochodząca z podkarpacia Zyta jest w specjalistką w tańcach z tego regionu, wkładając w ich nauczanie iście góralską pasję i entuzjazm.

Olympia Duch i Paweł Sojka uczą nieodzownych wielu tańcom słów i melodii piosenek. Próby to czasem mozolne zajęcie, zawsze jednak niecierpliwie oczekiwane, podczas każdych zajęć szkolnych. Włożoną pracę widać dopiero w czasie występów, kiedy pięknie wykonywane choreografie przykuwają uwagę oglądających. Wtedy również okazuje się, że język tańca i muzyki jest tym, który najłatwiej trafia do szerokiej, międzynarodowej grupy przyjaciół.

Tancerze i muzycy od lat reprezentują Polskę i Polonię na lokalnej i międzynarodowej arenie. Niektórzy, jak Emilka Fancher w jeździe figurowej na lodzie, sławią polskie stroje i tańce w indywidualnych zajęciach. Wspólnie biorą udział w licznych występach, są też częścią grupy Visegrad, razem z dziećmi ze szkół czeskiej i węgierskiej.
Ostatnio uczestniczyli w uroczystych obchodach urodzin mieszkającgo na stałe w Portland, kompozytora Tomasa Svobody. Goszczący z tego powodu w mieście znakomity pianista Igor Lipiński, z chęcią się spotkał z dziećmi szkoły wprowadzając je w arkana muzyki mistrza Fryderyka Chopina.

Muzyka i taniec nieodłącznie towarzyszą wielu uroczystościom odbywającym się w Domu Polskim w Portland. Maluchy zaczynają występy od przygotowanego onegdaj przez Elę Szewczyk gaika. Starsze grupy i dorośli wprowadzają wszystkich w czar muzyki i tańca polonezem.

Okres przedświąteczny to czas szczególnych przygotowań. Rozbrzmiewające ostatnio w trakcie zajęć dźwięki kolęd, zawczasu wprowadza w specjalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Zapowiadają, że nadchodzące spotkanie pod choinką bedzie niezwykle uroczyste, a muzyka i taniec przeniosą wszystkich w odmienny czas pojmowania najgłębszych wartości, pokonując wszelkie bariery.

Dorota Żukowska
Portland, OR
Zdjecia: Dorota Żukowska, Agnieszka Fanczer, Eugeniusz Dajnowski

Koncert z Tomasem Svoboda

Koncert z Tomasem Svoboda

Na scenie z pania Zytą i panem Markiem

Na scenie z pania Zytą i panem Markiem

Po wystepie z Igorem Lipinskim

Po wystepie z Igorem Lipińskim

Ruszamy się

Ruszamy się

Emilka Fancher wystepuje na lodowisku w Loyd Center

Emilka Fancher wystepuje na lodowisku w Loyd Center

NASI SPONSORZY:

Add Both vr DPS 295x300 anew visions by Polish Artists 295x300

Reklama

Reklama

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *