DPS

„Niech Pan Tadeusz trafi do polonijnych szkół!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Irena Jun

Irena Jun

Litwo, ojczyzno moja… te patriotyczne słowa wypełniają mały, ale uroczy pałac w Lubostroniu na Pałukach (gdzie podobno też gościł Adam Mickiewicz). Chociaż upalne popołudnie, to jednak znaleźli się w różnym wieku miłośnicy Mickiewicza. Zamiast plaży wybrali monodram „Pan Tadeusz” w wykonaniu i reżyserii Ireny Jun.

Przed nami stoi kobieta w czerni i recytuje fragmenty epopei, tak, że nie można od niej oderwać oczu. Nic dziwnego, bo Irena Jun jest mistrzynią słowa i znakomitą aktorką, która założyła Jednoosobowy Teatr Ireny Jun w Warszawie.

Z monodramem Jun trafiła też do Australii, gdzie miała 7 przedstawień. „Publiczność mówiła ze mną koncert Jankiela” – opowiada aktorka. „Trochę mi to nawet przeszkadzało, ale zrozumiałam, że to było dla nich bardzo ważne. Niektórzy z nich nigdy nie byli w Polsce z różnych powodów” – dodaje.

Mickiewicz? Teraz? Tak, to właściwy moment na wystawianie monodramu, zanim Mickiewicz przegra z komputerami. Jego epopeja narodowa kojarzy się z nudną lekturą szkolną, a Jun nadaje jej, dzięki wyborowi fragmentów po kolei, zgodnie z księgami, bardziej przystępną formę. Wcale nie tracąc z licznych wątków i prezentacji różnych postaci.

Gdyby „Pan Tadeusz” Ireny Jun trafił do polskich szkół sobotnich w USA i nie tylko, przyniosłoby to wiele pożytku w rozwoju znajomości polskiej literatury wśród polskich dzieci, rozsianych po całym świecie.

Danuta Świątek

Irena Jun – aktorka i reżyserka. Zwana „królową monodramu”, uprawia tę sztukę od 35 lat i prowadzi Jednoosobowy Teatr Ireny Jun. Współpracowała z takimi mistrzami jak Józef Szajna i Jerzy Grzegorzewski, uważana jest za jedną z najwybitniejszych odtwórczyń postaci Beckettowskich na świecie. Aktorka stołecznego Teatru Studio, wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *