DPS

Niecodzienne wydarzenie w szkole im. Aleksandra Janty Połczyńskiego w Lakewood

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Klasa III

Klasa III w Polskiej Szkole im. Aleksandra Janty – Połczyńskiego w Lakewood NJ

Od kilku lat szkoła im. Aleksandra Janty – Połczyńskiego w Lakewood NJ organizuje Dzień Otwartych Drzwi. Właściwie nic nadzwyczajnego, bo rodzice mogą naocznie zobaczyć jak przebiegają lekcje, czego nauczyciel wymaga od uczniów itd. W tym dniu uczniowie mogą zaprosić na lekcje języka polskiego koleżanki i kolegów niekoniecznie uczęszczające do polskiej szkoły. Nawet więcej, najczęściej nieznające języka polskiego! Dzień ten zawsze cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony uczniów, bo prawie w każdej klasie powiają się goście.

W tym roku jednak ten dzień zamienił charakter, bo był to również w Dzień Patrona. Nietypowe zajęcia powodowały, że każdy zastanawiał się czy uda się to wszystko połączyć? Tymczasem był to jeden
z piękniejszych dni w kalendarzu szkolnym. Na początku ważne jest, aby pamiętać, że postać Aleksandra Janty-Połczyńskiego jest obecnie mało znana w środowisku polonijnym. Więc tym bardziej istotne jest, aby w ciekawy sposób ukazać tę jakże interesującą osobę, która żyła blisko nas i wielu z nas wciąż ją pamięta.

I mała dygresja – żyjąca wdowa Pani Walentyna w ubiegłym roku, w lutym świętowała 100 rocznicę urodzin,
we wrześniu otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP. Wszystko to spowodowało, że jako szkoła jesteśmy bardzo dumni z takiego patronatu. Pragniemy tutaj przypomnieć, że 19 sierpnia upływa 40 rocznica śmierci
a w 2008 roku obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin samego Połczyńskiego.

portrety

Autorzy prac prezentowanych w Dniu Patrona

Autorzy prac prezentowanych w Dniu Patrona

Przed turniejem

Przed turniejem

W takich okolicznościach wszyscy nauczyciele stanęli na wysokości zadania. Klasy gimnazjalne przygotowały turniej wiedzy i współzawodnictwo międzyklasowe, wszystko oparte na materiałach źrodłowych. Klasy VI – VIII wraz z nauczycielami urządziły teleturniej: padały pytania i błyskawicznie odpowiedzi! Klasy III i IV przygotowały gazetki z rysunkami o samym patronie. Natomiast Klasa V, II i I w swoim gronie prowadziły dyskusje i dzieliły się informacjami dotyczącymi patrona. Na korytarzu przygotowano wystawkę, do której najczęściej zaglądali rodzice, dla których wiele z tych informacji było nowością. Dzień okazał się wielkim sukcesem, bo wszyscy dobrze się bawili i wzajemnie odkrywali tajemnice życia tego mało popularnego patrona.

świętowanie w zerówce

świętowanie w zerówce

Aleksander Janta – Połczyński był pisarzem, poetą, podróżnikiem, zwanym swego czasu „Rejem polskiego reportażu”, tłumaczem i kolekcjonerem. Wydał 23 tomy poezji, 10 tomów reportaży, 2 dramaty, 3 powieści,
7 tomów esejów oraz 4 pozycje w języku angielskim. Był również pierwszym tłumaczem japońskiego haiku na język polski. Jego dorobek to 63 pozycje książkowe i ponad półtora tysiąca publikacji…

Aleksander Janta Połczyński z żoną Walentyną

Aleksander Janta Połczyński z żoną Walentyną

Urodził się 11 grudnia 1908 roku w Poznaniu i był synem lekarza, Stanisława Janty-Połczyńskiego
i Heleny z domu Jurasz. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, która osiadła w Małej Komorzy, w Borach Tucholskich. Pierwsze nauki pobierał młody Połczyński w Poznaniu studiując polonistykę i ekonomię. Zainteresowania jednak skierowane były ku dziennikarstwu, które studiował w Paryżu.
W 1931 roku wyjechał do Związku Radzieckiego co na ówczesne czasy było nieosiągalne. Z tego okresu pochodzą pierwsze reportaże „Patrzę na Moskwę” i „Wzdłuż i wszerz przez ZSRR”, potem to już reportaże z Ameryki i Japonii. Dzięki jego staraniom przetłumaczono na język japoński i spopularyzowano „Chłopów” Władysława Reymonta. Podróże pochłaniały większość jego życia a wszystko to przelewał na karty. Odskocznię stanowiła poezja, która wyrażała tęsknotę do rodzinnych stron i poniekąd ucieczkę od opisów i fotografowania. Aleksander Janta-Połczyński był także żołnierzem, działaczem polonijnym, miłośnikiem i stróżem skarbów kultury.

Aleksander Janta-Połczyński zmarł 19 sierpnia 1974 roku w South Hampton, w USA. O jego śmierci już nazajutrz obszernie poinformował nowojorski The New York Times. W rok później urna z jego prochami została wmurowana w katakumbach warszawskich Powązek oraz opatrzona mottem z wiersza Norwida, które sam na swój grób wybrał:
Z rzeczy tego świata ostaną tylko dwie.
Dwie tylko: poezja i dobroć …i więcej nic…

Szkoła, której patronem jest Aleksander Janta – Połczyński działa nieprzerwalnie od 1995 roku. Ma w swym prawie 20-letnim dorobku wiele osiągnięć. Zajęcia odbywają się w piątki wieczorem w godzinach od 5pm do 8pm. W szkole prowadzone są dwa oddziały przedszkola, zerówka, klasy 1-8, klasy gimnazjalne oraz klasa języka polskiego jako obcego. Przy szkole działa już prawie 10 lat Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Maki” a od niedawna drużyna piłki ręcznej. O wszystkich wydarzeniach w szkole można przeczytać na stronie szkoły www.lakewoodpolishschool.com

Katarzyna Pawka
Polska Szkoła im. Aleksandra Janty – Połczyńskiego w Lakewood NJ
Zdjęcia: Archiwum szkoły oraz www.culture.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *