DPS

“Niezwykły plac zabaw w muzeum Guggenheima”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

gutai3

Nowojorskie muzeum Guggenheima zaprasza na nową wystawę – “Gitai: Splendid Playground”, retrospektywę poświęconą japońskiemu powojennego ruchowi Gutai Art Association i jego wpływowi na artystów z całego świata.

Myślą przewodnią Gutai Art Association było “nie imitujcie innych i twórzcie to, czego nikt nie zna”. Grupa Gutai zawzięcie kreowała nową koncepcję sztuki wolnej od wszelkiej tradycji, wystawiając nie tylko w galeriach, ale
i na otwartej przestrzeni i na scenie. Pierwsze wystawy Gutai w 1955 i 1956 zawierały serie prac łączonych później z happeningiem, performance i sztuką konceptualną (w pokazie Challenge to the Mud Shiragi, artysta noszący jedynie przepaskę na biodrach tarzał się w błocie, inny artysta grupy Kazuo Shiraga używał swoich stóp do malowania na wielkich płótnach rozciągniętych wzdłuż podłogi, z kolei Murakami stworzył serię obrazów, rzucając sączoną w tuszu piłkę na papier.)

Na wystawie możemy również oglądnąć filmy dokumentalne z historycznych wystaw plenerowych i wydarzeń scenicznych Gutai Art Association.

Wystawa potrwa do 8 maja.

Solomon R. Guggenheim Museum
1071 Fifth Ave, (w 89-ta St), New York

Bilety: 22$ , seniorzy i studenci z ID – 18 $, członkowie i dzieci do lat 12 w towarzystwie osoby dorosłej za darmo.

gutai

image

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *