DPS

“Nothing about Chloe” czyli ważne pytania w wielkim mieście

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Naomi McDougall Jones jako Chloe

Naomi McDougall Jones jako Chloe. Fot. Andrzej Bałuski


Czy jest możliwe poznać w krótkim czasie drugiego człowieka takim, jakim jest naprawdę? Bez udawania, masek, zdobyć się na pełną otwartość? Czy jesteśmy w stanie
w pełni otworzyć się na siebie?Pytania te stawia reżyser Dominik Matwiejczyk w swoim nowym filmie “Nothing about Chloe”, do którego zdjęcia właśnie powstają na Brooklynie.

Chloe i Tom spotykają się przypadkowo na jednej z ulic Bushwicku, dzielnicy Brooklynu. Tom krwawi, ma stłuczoną głowę, Chloe chce mu pomóc. Spędzają ze sobą cały dzień chodząc po nowojorskich uliczkach, opowiadając o sobie. Jednak swój obraz jaki przedstawiają drugiemu, nie do końca jest zgodny z rzeczywistością – co stopniowo wychodzi w trakcie ich spacerów.

Tak w skrócie można ująć fabułę filmu, którego autorem zdjęć jest Marcin Kapron, a producentem Kasia Kruk. Scenariusz do filmu powstał kilka miesięcy wcześniej. Inspiracją do jego powstania był wcześniejszy pobyt Dominika Matwiejczyka w Nowym Jorku, kiedy na Festiwalu Filmu Polskiego prezentował swój ostatni film “Mechanizm obronny”. Przyczyniła się również do tego fascynacja dzielnicą Bushwick, którą pokazała mu producentka Kasia Kruk. Ona też zachęciła Matwiejczyka do wspólnego projektu: filmu w języku angielskim, z anglojęzycznymi aktorami.

“Pomysł na ten film to była szybka akcja.” – mówi Matwiejczyk, który obok wspomnianego “Mechanizmu obronnego” wyreżyserował m.in. “Związek na odległość”, “Czarny”- za którego otrzymał nagrodę Konkursu Kina Niezależnego czy “Krótką histerię czasu”.
“Po rozmowach z Kasią, podjąłem decyzję o ruszeniu z projektem. Już w czerwcu tego roku zaczęliśmy wszystko przygotowywać, ja w Polsce, Kasia tutaj, w Nowym Jorku. Skupiłem się na pisaniu scenariusza, Kasia robiła casting przez internet i wybierała lokalizacje które by najtrafniej ilustrowały scenariusz. Wybraliśmy kilkadziesiąt aktorów
i poprosiliśmy ich o nagranie określonej sceny oraz przesłanie do nas. Dodatkowo odbyliśmy z nimi dużo rozmów przez Skypa. Najważniejsza była dla mnie naturalność aktora, żeby nie było w nim żadnej sztuczności, żadnego zbytniego aktorstwa. Myślę, że osoby, które wybraliśmy, to był strzał w dziesiątkę!” – dodaje z uśmiechem.

Film porusza problemy, które są aktualne właściwie wszędzie, gdzie mieszka człowiek – tematy relacji między dwojgiem ludzi. W dzisiejszej pędzącej codzienności, relacje te są często bardzo powierzchowne i płytkie, pokazujemy siebie w nich w bardzo okrojonej wersji, ukrywając prawdziwe oblicze.

“Wszyscy nosimy maski, które tak mocno już do nas przyrosły, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy.” – mówi Kasia – “Zakładamy je najczęściej w komunikacji z innymi, z różnych powodów. I to właśnie one przeszkadzają nam dostrzec prawdziwy obraz drugiej osoby, wejść z nią w głębszą relację. Fałszują naszą rzeczywistość.”

Dominik Matwiejczuk dodaje, że choć stawia w filmie pytania, nie chce dawać na nie odpowiedzi. To widz ma je sam znaleźć. Reżyser chce jedynie pokazać pewien stan rzeczy.

“Ta historia bardzo pasowała mi do tego miejsca, do tych małych uliczek Brooklynu i Manhattanu. Również wersja anglojęzyczna bardziej mi odpowiadała niz polska. Tematyka filmu jest uniwersalna, a dzięki wersji angielskiej może być zrozumiana na wszystkich kontynentach.” – twierdzi Matwiejczyk.

Kasia Kruk, która na krótko przed produkcją “Nothing about Chloe”, zakończyła prace przy produkcji “Halloween Pranksta” w reżyserii Carla Paolina, dodaje: “Nothing about Chloe” to dla mnie duże wyzwanie na wielu poziomach. Część ekipy przyjechała z Polski tylko na krótki czas, więc staramy się ze wszystkim zdążyć. Pracujemy od rana do późnego wieczora. Wszystko przy nie dużym budżecie. Jak się okazuje, wszystko da się zrobić!”

“Nothing about Chloe” będziemy mogli oglądać już w pierwszym kwartale 2014 roku. Jego premiera odbędzie się w Nowym Jorku, jak również odbędą się pokazy w Polsce.

Marta Kustek

Aaron Mathias i Naomi McDougall Jones

Aaron Mathias i Naomi McDougall Jones. Fot. Andrzej Bałuski.

Dominik Matwiejczyk

Dominik Matwiejczyk

Od prawej: Kasia Kruk, Marcin Kapron i aktorzy

Od prawej: Kasia Kruk, Marcin Kapron i aktorzy

Marcin Kapron

Marcin Kapron

Adam Fijolek

Adam Fijolek

1403030_1380131822209203_1283931402_o

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fot. Andrzej Bałuski

Fot. Andrzej Bałuski

Fot. Andrzej Bałuski

Fot. Andrzej Bałuski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *