Danuta Świątek
1 Comment

„Nowa polska szkoła w Linden”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Zast. Dyr. Agnieszka Czajkowska

Zast. Dyr. Agnieszka Czajkowska

Mamy nową polską szkołę na wschodnim wybrzeżu USA! Polska Szkoła Dokształcająca im. Karola Wojtyły przy parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus-Sanktuarium im. św. Jana Pawła II  w Linden jest trzydziestą tego typu  placówką w stanie New Jersey.

„Ten pusty budynek w mojej parafii wołał, żeby zapełnić go szczebiotaniem dzieci” – mówi dyrektor szkoły Beata Parczewska. – „W ciągu tygodnia odbywały się w budynku tylko lekcje religii. A proboszcz ks. Mirosław Król, gdy usłyszał pomysł o otwarciu polskiej szkoły, bardzo ucieszył się. On chce nam, naszym dzieciom, przychylić nieba” – dodaje.

„Ta szkoła to moje drugie dziecko i spełnienie marzenia, by taka placówka powstała w Linden” – mówi zastępca dyrektor Agnieszka Czajkowska.

Dzieci w oczekiwaniu na kardynała Dziwisza

Dzieci w oczekiwaniu na kardynała Dziwisza

Uroczyste otwarcie szkoły i poświęcenie jej sztandaru (wyszytego przez 97-letnią siostrę Margaritę ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek  w Krakowie)  nastąpiło 1 października, w dniu celebracji z okazji 90-lecia parafii.  A zaszczyt ten przypadł ks. kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, byłemu osobistemu sekretarzowi Papieża Jana Pawła II i przyjacielowi parafii w Linden.

„To  otwarcie szkoły w towarzystwie wielu ludzi niesie w sobie siłę, żeby robić jeszcze więcej z naszej strony” – mówi Czajkowska. Wśród zaproszonych gości byli m. in. burmistrz Linden Derek Armstead, biskupi John J. Myers i Bernard Hebda oraz konsul Mateusz Stąsiek.

Zapowiada się prężna placówka w Linden, bo już w pierwszym roku szkolnym na lekcje zapisanych jest 120 dzieci. Zajęcia odbywają się w soboty  od godz. 10.00 do 13.30 i prowadzone są w klasach od przedszkolnej do ósmej. Grono pedagogiczne liczy 10 osób.

„Moim marzeniem jest również utworzyć klasy dla dorosłych, coś w rodzaju Polish as a Second Language” – mówi Parczewska.

Przecięcie wstęgi

Przecięcie wstęgi

„Chcemy współpracować z innymi szkołami, bo wtedy najwięcej skorzystają nasze dzieci” – dodaje Czajkowska.

Uroczysta msza w Linden, kazanie wyglosil kardynal Dziwisz

Uroczysta msza w Linden, kazanie wyglosil kardynal Dziwisz

Obie panie podkreślają, że w ich planach jest stworzenie nie tylko dobrej placówki edukacyjnej, ale również polskiej oazy w Linden. W szkole będą organizowane wystawy, spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy promujące polską kulturę.

Parafia św. Teresy liczy około 1500 rodzin, w większości polskich, nie powinno więc szkole  zabraknąć wsparcia ze strony lokalnych Polaków.

„Wszystkie szkoły powinny ze sobą współpracować, szczególnie te blisko siebie, wymieniać się doświadczeniami, wspierać poprzez uczestnictwo w imprezach” – mówi Maria Paździor-Marchwińska, prezes okręgowy  Centrali Polskich Szkół Dokształcających na New Jersey i Pensylwanię.

Dodajmy, że 3 lata temu powstała Akademia Jana Pawła II w South Amboy w New Jersey i jest prężną placówką.

Nowej szkole w Linden życzymy powodzenia!

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Danuta Świątek, Ewa Wiśniewska

One Response to „Nowa polska szkoła w Linden”

  1. Michal October 31, 2016 at 9:54 am

    Byłem przejazdem i stanalem przy pięknym kościele (podoba mi sie szczegolnie ten kacik z rzeczami po Janie Pawle II) i akurat “wpadłem” na super spotkanie w waszej szkole – miedzy innymi gośćmi był nie kto inny ale reżyser Krzysztof Zanussi. Byłem w szoku – tak wspaniałego człowieka mogliście u Was mieć !!! Obejrzalem wszystkie jego filmy. Jak zescie to zrobili, ze akurat odwiedzil Wasza szkola – co za zaszczyt. Gratuluje i tak trzymać. Niech nasze dzieci ucza się polskiego i naszej kultury. Poczyatlem sobie tez jak dużo rzeczy dzieje się przy tym kościele. Szkoda, ze nie mieszkam bliżej bo bym do Waszego kościoła chodzil. Pozdrawiam i gratuluje!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *