DPS

“Na dobra kawę – do Społem!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Photo-13

Będąc na Ridgewood, dzielnicy Queens w Nowym Jorku, uważanej za drugą dzielnicę po Greenpoincie (a przez niektórych już nawet za pierwszą), w której zamieszkuje najwiecej Polaków, nie sposób nie zauważyć charakterystycznego i znanego wielu z nas logotypu Społem. Na Ridgewood nie jest to jednak kolejny punkt popularnej w okresie PRL-u spółdzielni spożywców, ale klimatycznej kawiarni prowadzonej przez Przemysława Motykę. Kafejka istnieje od 2009 roku i jest idealnym miejscem zarówno dla smakoszy wyszukanych kaw (Społem posiada ich bardzo szeroki wybór), polskich przekąsek (gofry z dodatkami i zapiekanki z pieczarkami smakują tak samo jak te popularne w Polsce!), jak i sympatyków towarzyskich spotkań przy dobrym drinku (w tym popularnego grzańca!). Dzięki udostępnionej dla gości sieci wi-fi, jest również doskonałym miejscem do pracy. Na uwagę zasługuje ciekawa stylizacja lokalu w stylu vintage, której autorką jest mama Przemka – Anna.

Siedząc ze znajomymi w Społem, na Ridgewood w Nowym Jorku, zauważyłam właściciela lokalu. Postanowiłam wykorzystać okazję i porozmawiać z nim o zmianach wakacyjnych w kawiarni.

– Przemku powiedz mi proszę, co zaproponowałeś swoim klientom na długie letnie dni?

– Zmieniły się godziny otwarcia: pracujemy od 7 rano od poniedziałku do piątku. Poza tym nasze menu zostało wzbogacone o sporo nowych propozycji. Teraz również zapraszamy na śniadanie w Społem! Serwujemy: bagel z serem, dżemem lub miodem, sałatkę z tuńczyka, tosty; z truskawkami i ze śmietaną, ze śmietaną i cukrem pudrem, z Nutellą, gofry z masłem i syropem klonowym. Do tego polecamy duży kubek kawy, której cena do godz. 11.00 wynosi tylko $1.50

– Czy wieczorna oferta jest również poszerzona?

Przemek Motyka

Przemek Motyka

– Tak, wieczorem obok naszych stałych pozycji
w menu, serwujemy dodatkowo: kwas chlebowy, specjalnie dla pań domowej produkcji Limoncello czyli włoski likier cytrynowy pochodzący z Kampanii, mróżoną margaritę o smaku truskawkowym, mango lub wiśniowym.

Kasia – kelnerka – podawała mi właśnie lody waniliowe oblane ciepłą polewą malinową i czekoladą, gdy skierowałam do niej zapytanie.

– Jak wygląda Twoja pobudka?

– Wstaję o 6.00. Zaparzam kawę, ubieram się i już mnie nie ma w domu. W Społem jestem przed 7.00. Otwieram lokal i szybko przygotowuję wszystko.

– Czy macie już stałych klientów?

– Tak. Mam parę osób, które przychodzą codziennie. Przyciągają ich właśnie wczesne godziny otwarcia lokalu.

– Zatem dostrzegasz Kasiu progres już na początku sezonu?

– Tak, coraz więcej klientów przychodzi do klubu. Coraz więcej osób wie, że na „dzień dobry” mogą wejść na dobre, słodkie i zdrowe jedzenie do Społem. Poza tym faktycznie bułki oponki, bagel, smakują świetnie zarówno z dodatkami słodkimi jak i pikantnymi. Od miesiąca jem je na śniadanie i absolutnie nie dziwię się Amerykanom, że tak je lubią.

– Bardzo dziękuję Wam za „chwilę dla reportera”. Wracajcie do pracy, a ja idę do znajomych.

Jagoda Sobczyńska- Pruszko
Zdjęcia: Marta Kustek

Adres lokalu:

SPOŁEM Bistro
6630 Fresh Pond Rd,
Ridgewood, NY 11385
Tel. 347 – 725 – 3379

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – piątek: 7 am – 11 pm
Sobota: 10 am – 12 am
Niedziela: 10 am – 10.30 pm

Facebook: https://www.facebook.com/spolem.cafelounge?fref=ts

Photo-17

Photo-16

Photo-3

Photo-11

Photo-10

Photo-8

Photo-6

Photo-5

Photo-4

Photo-2

Photo-15

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *