DPS
No Comments

Nowym krokiem w nowy rok, czyli co nowego w Szkole Polskiej w Portland

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

10495089_945197738835355_3221239035223628885_o

 

Nowy rok przez wielu został powitany wśród Polaków zamieszkałych w Portland w stanie Oregon, hucznie i tanecznym krokiem. Zabawa Sylwestrowa była szampańska, a coroczny bal Szkoły Polskiej w ostatnią sobotę, jak zawsze pozostawił tylko apetyt na więcej. Smakowite jedzenie, świetna dekoracja, znakomita muzyka, przyniosły sukces organizatorom oraz pozostawiły uśmiech na twarzach uczestników. Karnawał co prawda dobiegł już końca, nowy rok jednak pulsuje marzeniami i oczekiwaniami na spełnienie nowych planów i zamiarów.

Pośród pełnego nadziei etuzjazmu, nie można jednak zapomnieć, że rok ubiegły był nie byle jaki w życiu Szkoły Polskiej w Portland. Podsumował wiele lat jej znakomitej pracy okragłą rocznicą, minęło bowiem dwadzieścia lat od powstania placówki. Otworzyła ona swoje wrota dla dzieci i młodzieży lokalnej Polonii w 1995 roku, pod patronatem i opieką parafii Św. Stanisława. Ksiądz Ryszard Philipowski odegrał znamienną rolę nadając szkole kształt i charakter, wspierając jej początki. Jego następcy: śp. ksiądz Adam Barcz, ksiądz Henryk Kociołek, ksiądz Tadeusz Rusnak oraz obecny ksiądz Piotr Dzikowski przyczynili się do jej rozwoju.

Towarzystwo Biblioteki Polskiej zawsze udzielało szkole swoich pomieszczeń, a w ostatnich latach również administracyjnie zajęło się patronatem szkoły. Tylko dzięki wzajemnej współpracy parafii Św. Stanisława oraz TBP, działalność Szkoły Polskiej kwitnie i owocuje wspaniałymi rezultatami. Wieloletnim darczyńcą na rzecz szkoły jest rodzina, która użycza szkole pomieszczeń w swojej siedzibie.

Pierwszą dyrektorką szkoły została współzałożycielka i organizatorka Jadwiga Witkowska. Gdy obowiązki jej powiększającej się rodziny całkowicie pochłonęły jej czas, prowadzeniem szkoly zajęła się Renata Dajnowska, z nie mniejszym powodzeniem.

Kilka pokoleń dzieci i młodzieży otrzymało tu swoją pierwszą wiedzę na temat języka, kultury, historii i polskiej tradycji. Poszerzone zostały ich horyzonty, zbudowana została więź z krajem, z którego pochodzą ich rodzice i dziadkowie. Jak cegiełki, nawiązały się przyjaźnie, nie tylko tworzące siłę lokalnego środowiska, ale również budujące każdego z jej młodych członków, formując ich, jako ludzi, na całe życie.

Nierzadko obywatele dwóch krajów, dzieci i młodzież Szkoły Polskiej nauczyły się chodzić po moście wiążącym dwa kraje i dwie kultury. Placówka otworzyła im, niedostępne wielokrotnie dla innych, możliwosci, poszerzając ich światopogląd, przygotowując do roli obywateli świata w zmieniającej się szybko rzeczywistości.

Rola imigrantów, to już nie kultywacja tożsamości narodowej na „obcej ziemi”, a szerzenie informacji o kulturze i tradycji na obu kontynentach, tak, aby najlepsze osiągnięcia i doświadczenia wzajemnie na siebie oddziaływały, budując lepszy świat. Kontakt z innymi grupami etnicznymi, życie we wspaniałym kraju, w którym współobcowanie różnych kultur i tradycji jest esencją jego egzystencji, tylko wzmacnia rolę nowych pokoleń na świecie. Wielu absolwentów Polskiej szkoły to juz dorośli ludzie, którzy skończyli studia i pracują.

Nie zabrakło w Szkole Polskiej również miejsca dla dorosłych potomków Polaków, którzy od pokoleń nazywali Stany Zjednoczone swoim domem. Równolegle z zajęciami dla młodzieży prowadzone są zajęcia dla dorosłych, powstał też program nauczania języka polskiego na Portland Community College, obecnie prowadzony przez Sylwię Brossard.

Nie byłoby to możliwe bez grupy oddanych, poświęcających swój wolny czas nauczycieli. W prowadzeniu zajęć w szkole wzięło do tej pory udział ponad sześćdziesiąt osób!

Wiele godzin ich pracy i dedykacji zbudowało ciekawy pragram, nauka języka rozszerzona została o lekcje tańca i muzyki. Dzieci i młodzież tańczyła i tańczy w grupie „Sobótka”, którą przez wiele lat prowadził niezłomny Marek Stępień. Jego temperament i oddanie zachęciło do tańca również i rodziców, którzy stanowili grupę dorosłych tancerzy, wspomagając szkołę i środowisko swoimi występami przy okazji wielu uroczystości.

Zawsze z uśmiechem na twarzy,  Polska Szkoła po raz kolejny oferuje atrakcyjny plan zajęć. Z nowym rokiem, tanecznym krokiem, planów nie brakuje. W chwili przerwy, wielki ukłon wszystkim tym, bez których nie byłoby polskiej placówki w Portland.

 

Dorota Żukowska

Fot. Archiwum Fb Szkoły Polskiej

Strona szkoły: http://portlandpolonia.org

Fb: www.facebook.com/portlandpolonia.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *