DPS

OCZAMI MAMY: “Gdy tańczą hormony”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

– Matka, która pierwszy raz urodziła dziecko powinna chodzić na specjalny kurs pomocy – mówi moja znajoma ginekolog. – Kobietom oferuje się kursy jak rodzić, a one potrzebują głównie pomocy jak radzić sobie z urodzonym dzieckiem i sobą. Miota nimi burza hormonów. Dręczy brak snu i doświadczenia.

Święte słowa. Pojawia się ważne pytanie. Czy kobieta, która urodziła ma większe szanse na problemy psychiczne, czy ta, która usunęła ciążę?

Pewnie ta, która dokonała aborcji ma wyrzuty sumienia. Na skutek tego, częściej występują u niej problemy ze zdrowiem psychicznym niż u kobiety, która zostaje matką.

A co mówią badania? Właśnie duńscy naukowcy ogłosili wyniki badań na najliczniejszej do tej pory grupie kobiet, bo aż 365 tysiącach. Ponad 84 tys. z nich usunęło ciążę, a 281 tys. zostało matkami. Obserwowano je w latach od 1995 do 2007.

Czego się dowiedziano? Niespodzianka. W ciągu roku po aborcji 15.2 kobiet na 1000 szukało pomocy w klinice psychiatrycznej. Prawie tyle samo co w roku poprzedzającym u nich tę procedurę, czyli 14.6.

Inaczej ma się sprawa z kobietami, które rodziły. W roku przed urodzeniem dziecka, tylko 3.9 na 1000 z nich było w klinice psychiatrycznej. A po porodzie liczba znacznie wzrosła do 6.7 na 1000.
Naukowcy sugerują, że to wina stresu wynikającego z nowego stanu rodzicielskiego, hormonalnych zmian w organizmie i braku snu.

Zatem moja ginekolog podsuwa bardzo dobry pomysł, by nieść jak najwięcej pomocy dla borykających się nowych matek. Więcej uwagi zwracać na zdrowie kobiety po porodzie, a nie głównie koncentrować się na czasie ciąży.

Kursy dla nowych matek ? Świetny pomysł. I także ciekawy pomysł na biznes.

Danuta Świątek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *