DPS

“Odbierać emocjami i sercem” – sztuka Lubomira Tomaszewskiego.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Lubomir Tomaszewski jest wybitną postacią wpisaną mocno w dzieje polskiej historii
i kultury. Urodzony w 1923 roku, podczas
II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Absolwent warszawskiej ASP i projektant
w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
Jego serwisy pocelanowe zdobyły nagrody
i uznanie na całym świecie. Za projekty rzeźb plenerowych dla Pałacu Kultury i Nauki
w Warszawie otrzymał I nagrodę, a III za Monument Wolności w Krakowie. W 1965 został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

Po osiedleniu się w USA (1966), nadal promuje i uprawia sztukę. Jego wybitny talent szybko został zauważony i doceniony. W 1967 roku otrzymał pozycję profesora projektowania i rysunku na Uniwersytecie w Bridgeport, CT, gdzie pracował do 1992 r. W 1994 roku założył artystyczną, multimedialną grupę ”In Tune With Nature” (W Harmoni z Naturą), znaną również pod nazwą Ruchu Emocjonalistów. Jego ideą jest kreowanie sztuki, tworzącej więź z odbiorcą, szukającym w niej własnych emocji, nastrojów i najgłębszych odczuć. Grupa działa do chwili obecnej i może poszczycić się bogatym dorobkiem artystycznym.

Wszystkie wystawy grupy, zarówno w Stanach, Polsce, Niemczech, Francji, Danii cieszyły się dużym zainteresowaniem i zdobyły pochlebne opinie krytyków sztuki. Lubomir jest nadal liderem duchowym grupy. Dzieli się z członkami swym wieloletnim doświadczeniem, zaraża entuzjazmem i witalnością, zjednuje artystów swą tolerancją i otwartością. Tomaszewski jest twórcą unikalnych rzeźb łączących surowe elementy natury (drewno i kamień) z artystycznie obrobionym metalem. Za prace te, artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Europie.

Kreatywność Tomaszewskiego nie ogranicza się jedynie do rzeźby. Stworzył on również oryginalną technikę malarską, polegającą na „malowaniu” ogniem i dymem na papierze. Jego cykl obrazów ogniem malowanych nawiązujących do tragicznych wydarzeń wojennych, był prezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego. Lubomir ma w swoim dorobku ponad sto wystaw indywidualnych
i grupowych. Swoimi pracami porusza głęboko serca i uczucia odbiorcy. Wciąż czuje potrzebę tworzenia. W realizacji swego dzieła, wydaje się być nie zmęczony.

Skromny, wielki Polak, artysta i ambasador sztuki.

Janusz Skowron
Fire Dance. Paint.World Trade Center 2011

Rider. Wood & Metal.

Bold Archer. Rock & Metal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *