DPS

“Piknik w Parku Vigelanda”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Polacy w Szwecji bardzo sobie chwalą decyzję o wyjeździe do tego kraju. Tworzą oni najliczniejszą grupę wśród przyjezdnych. Obecnie liczba pracujących Polaków w Szwecji wynosi ok. 4 tys. i jest to tendencja wzrostowa. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, Polacy mają prawo pracować
w Szwecji legalnie. Zatrudnieni tu nasi rodacy mają niemal takie same prawa jak pracownicy szwedzcy.

Kraj ten zapewnia szereg wolności i stosunkowo duże bezpieczeństwo, ponadto standard życia, któremu nie groźne żadne kryzysy. Z ciekawostek, w Szwecji obydwojgu rodzicom przysługuje łącznie 480 dni tzw. urlopu rodzicielskiego do momentu ukończenia przez dziecko ósmego roku życia. Rodzic pracujący w Szwecji, jadąc do Polski w celu zaopiekowania się dzieckiem, ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 80% swojej pensji. Te pieniądze wypłaca kasa ubezpieczeniowa, nie pracodawca.

Tym razem Danusia Świątek umówiła się na spotkanie i wywiad ze swoim gościem, Iną Karlsson, w bardzo malowniczym miejscu – w Parku Gustawa Vigelanda, w Oslo, w Norwegii. Ina jest Polką mieszkająca
w Szwecji od 30 lat, opowiada o życiu Polaków w Skandynawii.

[gplayer href=”http://www.dobrapolskaszkola.com/Oslo Ina.mp3″][/gplayer]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *