DPS
1 Comment

Polonia na wschodnim wybrzeżu USA nie chce odwołania Konsul Generalnej Urszuli Gacek

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1a

Kilka dni temu polonijne środowisko na wschodnim wybrzeżu USA obiegła wiadomość o odwołaniu ze stanowiska Konsul Generalnej Urszuli Gacek. Nowojorską placówkę ma opuścić najpóźniej do końca 2016 r. Chociaż czas urzędowania pani Konsul nie był długi, bo od 2014 roku, Urszula Gacek dała się poznać  jako osoba, której bliskie są działania Polonii i która sama niejednokrotnie pomagała w ich realizacji oraz wprowadzała nowe projekty.

Konsul Gacek wspierała również czynnie projekty naszego portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła. Wykształcona, z dyplomem Oxfordu, a jednocześnie absolwentka sobotniej szkoły w Anglii, doskonale rozumiała działania, których celem jest promowania języka ojczystego oraz ogromne znaczenie polskich sobotnich szkół w edukacji młodego pokolenia – dzieci urodzonych w USA, uczęszczających do amerykańskich szkół, ale z polskimi korzeniami i o polskich sercach.

Podobnie angażowała się w projekty na wielu innych obszarach, dzieląc się swym rozległyam doświadczeniem zdobytym w różnych placówkach. Konsul Urszula Gacek jednoczyła szeregi nowojorskiej Polonii.

Przypomnijmy, że współpraca z Polonią w Nowym Jorku nie należy do najłatwiejszych. Jesteśmy ludźmi rozrzuconymi na dużym obszarze geograficznym, zróżnicowanymi, czasem skrajnie, w naszych poglądach, opiniach, potrzebach i zainteresowaniach. Nowy Jork to atrakcyjna, lecz trudna placówka dyplomatyczna. Nie darmo mówi się: Dasz sobie radę w Nowym Jorku, dasz sobie radę wszędzie. Konsul Generalna Urszula Gacek “dała sobie radę” od początku swojej kadencji. Pracowitość, otwartość na szeroki krąg kontaktów oraz wyniesiona z domu znajomość dynamiki życia polonijnego pozwoliły jej w stosunkowo krótkim czasie połączyć różne warstwy społeczne. Tak zintegrowana Polonia to silny głos w polityce amerykańskiej i cenne wsparcie dla Polski.

Przeprowadziliśmy sondę wśród czytelników naszego portalu, fejsbukowych przyjaciół oraz zaprzyjaźnionych organizacji, na temat odwołania Konsul Generalnej. W większości wypowiedzi powtarzają się słowa uznania dla jej dotychczasowych działań, opinie, iż potrafiła przybliżyć instytucję placówki konsularnej wielu polskim obywatelom, dać im odczuć, że faktycznie mogą w niej znaleźć oparcie i pomoc w wielu różnych kwestiach.

Teresa Osadnik, dyrektor Polskiej Sobotniej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ: Decyzję o odwołaniu Pani Konsul Generalnej Urszuli Gacek z nowojorskiej placówki przyjęłam z ogromnym niedowierzaniem.  Miałam przyjemność spotkać panią konsul parę razy w czasie uroczystości poświęconych polskim sobotnim szkołom działającym na wschodnim wybrzeżu. Rozmawiałam z nią na temat funkcjonowania szkół amerykańskich, a także uniwersytetów (jestem nauczycielem w publicznym high school oraz adiunktem w college). I już wtedy wiedziałam, jak dużą wiedzę i  merytoryczne przygotowanie na wielu obszarach posiada nowa konsul. 

Chcemy, będąc daleko od Ojczyzny, mieć najlepszego lidera, przewodnika, który reprezentuje sobą, swoją pracą i działaniami najwyższe wartości. Chcemy, aby nasze dzieci i młodzież miały kogoś na kogo mogą liczyć i kogo stawiać sobie za przykład. Z pewnością takim liderem jest dla całej Polonii Konsul Gacek. Bardzo proszę w imieniu rodziców, nauczycieli oraz moich uczniów o pozostawienie jej na stanowisku Konsula Generalnego w Nowym Jorku. 

Tomasz Magierski, reżyser: Nie znam poglądów politycznych Pani Konsul bo mnie mniej interesują niż praca, jaką w sposób wspaniały wykonuje na terenie Nowego Jorku i nie tylko! Pani Konsul proszę nie spieszyć się z decyzją wyjazdu z Nowego Jorku.

Grażyna Drabik, Iza Laskowska, Polski Instytut Teatralny: Ministerstwo Spraw Zagranicznych powinno być pewne, że ma w osobie Urszuli Gacek świetnego pracownika dyplomatycznego. Dlatego z ogromnym zdziwieniem i przejęciem przyjęliśmy wiadomość o planowanej w Warszawie zmianie na stanowisku konsula w Nowym Jorku. Pragniemy zaznaczyć nasz protest wobec niespodziewanego odwołania Pani Konsul. Liczymy na to, że w imię wspólnego dobra  – Polski i Polonii – osoby odpowiedzialne za tę decyzję nie zignorują naszych głosów jednoznacznie wyrażających poparcie dla działalności obecnej Konsul Generalnej Urszuli Gacek.

Eryka Volkner, działaczka społeczna,  organizatorka m.in. wigilii dla bezdomnych: Pani Konsul Urszula Gacek zaskarbiła sobie sympatię całej Polonii. Bliskie jej są sprawy każdego czlowieka, a szczególnie ludzi bezdomnych i potrzebujących, dla których szeroko otwarła  drzwi swojego konsulatu. Ujmowała nas życzliwością, pięknym i mądrym słowem,oraz bezpośredniością. Gdy trzeba było, to także pracowała razem z nami, jak to było ostatnio na opłatku z bezdomnymi. Jej dobroć i ogromne zaangażowanie jest świadectwem tego, jak w tak  krótkim czasie jej kadencji potrafiła zjednać i połączyć tutejszą Polonię, a tym samym pogłębić nasz patriotyzm. Wielka szkoda, że nie zostało to docenione.

Hanna Czuma, dyrektor Polskiej Szkoły w  East Stroudsburg, PA: Odwołanie konsul Urszuli Gacek uważam za wielką niesprawiedliwość. Pani konsul działa ponad podziałami politycznymi i jednoczy nas, Polonię, daje nam możliwość spotkania się i działania. Odkąd objęła swoje stanowisko, konsulat  jest “domem” nas wszystkich. Odbywają się tam spotkania i akcje społeczne, które dla naszej społeczności są oknem na życie w dwujęzyczności. Pani Urszula, dzięki temu, że jest także Polką urodzoną na emigracji, doskonale rozumie problemy i sprawy nas, rodziców, i naszych dzieci. Uważam, że jest wspaniałą osobą łącząca pokolenia, a konsulat, dzięki takiej postawie swojej szefowej, spełnia swoje zadanie. Jest nie tylko urzędem, gdzie załatwiamy sprawy, ale także miejscem, krzewiącym kulturę polską, tak ważną dla naszej młodej Polonii.

Zofia Ochmańska:  Dużo dobrego zrobiła dla Polonii w Nowym Jorku i przyległych stanach. Jest wspaniałym ambasadorem krzewienia kultury polskiej, jak również zajmuje sie sprawami tych Polaków, którzy mają problemy ekonomiczne i bytowe.

Katarzyna Michalak, Suffern, NY: Panią konsul Gacek spotkałam trzy razy. Jest osobą otwartą na sprawy Polonii i polonijnych szkół. Ujęła mnie tym, że przyjechała do naszej małej szkoły na 20-lecie, daleko od Nowego Jorku. Rozmawiała ze wszystkimi, bez względu na pozycję zawodową. Dlaczego mielibyśmy stracić obecną panią konsul, z którą dopiero co zawiązaliśmy dobrą współpracę? 

 

Nasza ocena kompletnie nie bazuje na jakichkolwiek preferencjach politycznych, po każdej stronie znajdują się bardziej lub mniej doświadczone i profesjonalne osoby. To postawa i czyny świadczą o wartości przedstawiciela placówki rządowej, bez względu na to, jaką polityczną opcję reprezentujemy. Choć w tak krótki czasie, pani konsul Urszula Gacek takimi czynami dała się nam poznać.

Rząd polski twierdzi, że liczy się z głosami amerykańskiej Polonii. Jest okazja, by słowa poprzeć czynami.

 

Marta Kustek

Danuta Świątek

 

Petycja skierowana do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na decyzję o odwołaniu Konsul Generalnej Urszuli Gacek

https://secure.avaaz.org/pl/petition/MinisterSprawZagranicznychmszgovpl_Sprzeciw_wobec_odwolania_U_Gacek_z_funkcji_Konsula_Generalnego_RP_w_NYC/?pv=0&fb_action_ids=10153769611150255&fb_action_types=avaaz-org%3Asubscribe

One Response to Polonia na wschodnim wybrzeżu USA nie chce odwołania Konsul Generalnej Urszuli Gacek

  1. Dariusz Knapik February 17, 2016 at 3:10 am

    Od 20 moze 30 lat nie mielismy tak wspanialel osoby na stanowisku Konsula Generalnego w Nowym Jorku.Pani Urszulo nigdy nie zapomne naszego spotkania w strazy pozarnej na Greenpoint .Dzisiaj zwracam sie z prosba do wszystkich strazakow w Polsce z ktorymi mam kontakt o poparcie naszego protestu , dla mnie jest pani wspaniala osobe i wielka patriotka

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *