DPS

„Polskie uczelnie otwierają się na zagranicznych studentów”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

K.Lewandowska

Portale Centrum EFEKTY: Edukacja.net, Studia.net, Kierunki.net, Uczelnie.net są wymieniane przez polską młodzież jako jedna z najczęściej wybieranych dróg poszukiwania informacji dotyczących wyboru studiów. Z Karoliną Lewandowską, dyrektorem operacyjnym Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY w Poznaniu rozmawia Danuta Świątek.

Jaka jest misja Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY?

Nie jestem entuzjastką wielkich słów, takich jak „misja”. Wolę mówić o naszym działaniu i jego efektach. Gdyby jednak starać się zamknąć je w jednym zdaniu, najbardziej trafne byłoby stwierdzenie „Wybierz świadomie swoją przyszłość”. Do tego namawiamy setki tysięcy maturzystów i studentów, którzy korzystają z naszych podpowiedzi. Wiemy, że w obecnych czasach trudno dokonywać wyborów edukacyjnych, znaleźć najwłaściwszą dla siebie drogę. My im w tym skutecznie pomagamy.

Doskonale wiemy, że dla szukających studiów najbardziej naturalnym krokiem jest „odpalenie wyszukiwarki” Google. I tutaj na nich czekamy. Wpisując kilkaset intuicyjnych fraz, takich jak „studia” czy „jak studiować”, „gdzie studiować” trafiają na jeden z naszych portali pojawiających się w wysoko w wynikach wyszukiwania. Poza wymienionymi już czterema portalami ogólnopolskimi dla maturzystów prowadzimy także 16 regionalnych portali akademickich. A to nie wszystko, ponieważ dla absolwentów i osób już obecnych na rynku pracy mamy ogólnopolski portal StudiaPodyplomowe.net.

Dajemy naszym odbiorcom rzetelną i kompleksową informację na temat edukacji, kształcenia i kariery. Jesteśmy z nimi od liceum, przez maturę, aż do studiów I, II i III stopnia oraz „podyplomówek”. Nie tylko przedstawiamy ofertę studiów, ale i możliwości budowania kariery poprzez wartościowe praktyki zawodowe, programy stażowe czy konkursy dla najzdolniejszych studentów i absolwentów.

Oczywiście nie ograniczamy się wyłącznie do sfery wirtualnej. Współpracujemy na co dzień z uczelniami w całej Polsce, patronujemy licznym wydarzeniom, takim jak targi: edukacyjne, pracy, praktyk i kariery, wspieramy organizacje studenckie. W naszych działaniach cieszymy się współpracą z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej, a także wsparciem wszystkich kuratorów oświaty, wydziałów edukacji urzędów miast i starostw powiatowych.

Czy prowadzicie portal z informacjami dla Polaków spoza Polski, którzy chcieliby studiować w Polsce?

Obserwujemy zjawisko otwierania się polskich uczelni na studentów z zagranicy. Z naszego punktu widzenia młodzież z innych państw nie różni się zbytnio od swoich kolegów z Polski. Też szukają wiarygodnej, pełnej informacji o studiach i u nas ją znajdują. Odnotowujemy dużą liczbę wejść na nasze portale z różnych krajów. Na każdym z portali użytkownicy korzystają z intuicyjnej wyszukiwarki publicznych i niepublicznych szkół wyższych, z podziałem na regiony i kierunki studiów. Jeśli mieszkaniec Nowego Jorku chciałby rozpocząć studia w Warszawie, Krakowie czy innym mieście, bez problemu znajdzie u nas odpowiednią uczelnię, jej ofertę kształcenia oraz zasady rekrutacji. Mało tego – na portalach regionalnych można znaleźć informacje o specyfice ośrodków akademickich. Kandydaci z zagranicy nie znający polskich realiów szybko zorientują się, jakie są atuty poszczególnych miast, jak wygląda życie studenckie – uczestnictwo w kulturze, imprezowanie czy aktywność sportowa i rekreacja. Zawsze też mogą zapytać o interesujące ich szczegóły na naszym forum internetowym Forum.Studia.net.
Pracujemy również nad portalem zawierającym informacje o studiach na całym świecie.

Podkreślam, że pozostajemy otwarci na pomysły. Zachęcamy naszych odbiorców do ich zgłaszania, także internautów spoza Polski.

Co roku wydajecie „Informator Edukacja. Studia” w formie drukowanej? Czy to informator głównie dla maturzystów? Co można w nim znaleźć?

„Informator Edukacja. Studia” wydajemy co roku, dbając o aktualność zawartych w nim informacji. Publikacja przygotowana jest w podziale na 6 regionów, tak aby była czytelna i przejrzysta dla użytkowników, a z drugiej strony nie przytłaczała swoją objętością. W każdej znajduje się spis uczelni publicznych i niepublicznych z danego regionu, a także oferta edukacyjna uczelni, które szerzej z nami współpracują. Informatory wzbogacamy poradami dla maturzystów i osób rozpoczynających studia. Naszą publikację dedykujemy każdemu, kto potrzebuje informacji na temat studiowania w Polsce.

Czy obserwujecie wzrost zainteresowania studiami w Polsce? Nawet teraz, gdy jest wysokie bezrobocie?

Żadne studia nie gwarantują pracy – czy to w Polsce, czy w Stanach Zjednoczonych. Mało tego, żyjemy w dobie kształcenia przez całe życie. Liczy się umiejętność dostosowania do potrzeb rynku pracy, elastyczność i wysokie kompetencje. Dlatego warto podnosić kwalifikacje. Wiele polskich uczelni zdaje sobie z tego sprawę i np. tworzy nowe kierunki dostosowane do zapotrzebowania na rynku pracy. Bardzo ważny jest zatem dobry wybór zarówno kierunku studiów, jak i szkoły wyższej, a my staramy się w tym pomagać.

Czy nie przydałby się również nowy portal w Waszej wydawniczej rodzinie z informacjami, jak znaleźć pracę dla absolwentów uczelni?

Nie wiem, czy istnieje potrzeba, żeby tworzyć kolejny byt. Dzisiaj kwestia pracy i możliwości kariery jest nieodłącznym elementem wyboru studiów, zaraz po maturze. To od dobrej decyzji zależy często, jak potoczą się losy absolwenta. Polscy studenci jeszcze przed uzyskaniem dyplomu stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Dlatego na naszych portalach, w działach dotyczących pracy i kariery radzimy, jak i gdzie szukać pracy, informujemy o programach praktyk i staży, konkursach dla absolwentów. Staramy się dostarczać informacje także w tej tematyce, choć wiemy, że nie ma uniwersalnego sposobu na sukces w każdej dziedzinie. Zachęcamy studentów do aktywnej postawy, bo to przede wszystkim od nich samych zależy sukces w późniejszym życiu.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Danuta Świątek

One Response to „Polskie uczelnie otwierają się na zagranicznych studentów”

  1. Ona98 September 19, 2014 at 11:15 am

    Polecam dla nowych kandydatów uczelnię Wszechnica Polska. Uczelnia oferuje szereg różnego rodzaju kierunków, a wysoce doświadczeni wykładowcy to bez wątpienia duży atut uczelni, krótko mówiąc zachęcam do rekrutacji 🙂

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *