DPS
No Comments

Projekty promujące polskość

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
B_CM9290

Marta Kustek, red. naczelna portalu DobraPolskaSzkola.com i koordynatorka projektu Polonijny Dzień Dwujęzyczności

W piątkowy wieczór, 15 stycznia, w klubie Awakening na Greenpoincie w Nowym Jorku odbyło się spotkanie podsumowujące ubiegłoroczne działania projektowe Fundacji Culture Shock, realizującej w 2015 roku drugą już edycję Greenpoint.Przemiany oraz Fundacji Dobra Polska Szkoła, która wspólnie z polskim partnerem Fundacja Edukacja dla Demokracji przy wsparciu polskiego MSZ zrealizowała projekt Polish Bilingual Day, czyli nowego polonijnego święta – święta polskiego języka.

 

Marta Pawlaczek, koordynatorka projektu Greenpoint.Przemiany

                                 Marta Pawlaczek, koordynatorka projektu Greenpoint.Przemiany

Greenpoint.Przemiany to szereg działań kulturalno-społecznych realizowanych w Nowym Jorku, skierowanych do Polaków oraz wszystkich zainteresowanych polską historią i kulturą. Program ma na celu wydobycie potencjału Greenpointu, jako przestrzeni do działań kulturalnych, artystycznych oraz sąsiedzkich. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2014 roku. Tegoroczny program obejmował serię warsztatów fotograficznych, teatralnych, artystycznych, kulinarnych, cykl spotkań związanych z tematyką powrotu do Polski oraz wykłady o ważnych postaciach polskiej emigracji.

W edycji projektu w 2016 roku nowym elementem był projekt historii mówionej, w ramach którego nagrywane były historie Polaków, którzy przybyli do Nowego Jorku przed 89 rokiem i które trafią do Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

 

Z kolei Fundacja Dobra Polska Szkoła zaprezentowała materiał filmowy podsumowujący całoroczne działania mające na celu wprowadzenie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w USA. Inicjatywa jest uwieńczeniem prowadzonej od czterech lat akcji  portalu DobraPolskaSzkola.com “W naszym domu mówimy po polsku!” promującej rozmawianie po polsku w polskich rodzinach zamieszkałych poza krajem. W ubiegłym roku po raz pierwszy święto języka polskiego obchodzone było 10 października. W ramach jego obchodów zorganizowanych zostało w USA sześć całodziennych wydarzeń, które obejmowały m.in. recitale, wystawy, występy zespołów folklorystycznych, konkursy, wystawy prezentujące Polaków, którzy wpisali się do historii świata, stoiska z polskimi książkami oraz płytami, a także dyktanda dla dorosłych i minilekcje polskiego dla Amerykanów. Obchody pierwszej edycji Dnia Dwujęzyczności odbyły sie w Nowym Jorku, Mahwah NJ, Wallington NJ, Copiague NY, Bostonie MA i Denver CO, dodatkowo również w polskich szkołach w Chicago, i na Ukrainie.

 

“Naszym pragnieniem jest, żeby Dzień Dwujęzyczności rozwinął się podobnie jak popularny Dzień św. Patryka Irlandczyków, żeby tego dnia krajobraz zdominowały biało-czerwone barwy” – mówi Marta Kustek, koordynująca całościowymi działaniami projektu. – “Będziemy pokazywać nie tylko nasze korzenie, nie tylko nasze tradycje, ale również naszą dumę z bogactwa płynącego z naszego pochodzenia. Będą to widzieć nasze dzieci, które chętniej będą wówczas i mówić po polsku, i w ogóle podejmować polską tematykę.”

W tym roku święto polskiego języka obchodzone będzie w trzeci weekend października. Organizatorzy przewidują, że obejmie ono już dużo więcej polskich szkół i organizacji, nie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, ale również w innych krajach, w których prężnie działają polonijne środowiska.

W trakcie spotkania można było zobaczyć wystawę zdjęć przedstawiających “zapomniany” Greenpoint, czyli bardzo stare, a zwłaszcza pofabryczne rejony polskiej dzielnicy, zrealizowane w ramach ubiegłorocznej edycji projektu “Greenpoint. Przemiany”oraz przedstawienie  “Bajka o szczęściu” w wykonaniu kilkuletnich dzieci pięknie mówiących po polsku, najmłodszych uczestników tego projektu, a które wyreżyserowała Agnieszka Wilczyński.

 

Marta Kustek
Zdjęcia: Andrzej Cierkosz

 

B_CM9285s

 

B_CM9278s

 

Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła

                                                 Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła

 

B_CM9277

                                                             “Bajka o szczęściu” w reż. Agnieszki Wilczyński

 

B_CM9276

 

B_CM9270s

 

B_CM9265

 

B_CM9264s

 

B_CM9261s

 

B_CM9246s

 

B_CM9239s

 

B_CM9236

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *