Propozycje dla polskich szkół w USA

Zajęcia i warsztaty pozalekcyjne rozwijają wiele umiejętności, które mogą przydać się w szkole (wzmacniają pamięć, wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, uczą negocjacji, pracy w zespole, odpowiedzialności); pozwalają aktywnie i przyjemnie spędzić czas pod okiem wykwalifikowanego instruktora; dają możliwość nawiązania nowych przyjaźni; pozwalają się uczyć poprzez zabawę i wspólne tworzenie; rozbudzają w dzieciach i młodzieży zainteresowanie sztuką,

Portal DobraPolskaSzkola.com przygotował dla polskich szkół propozycje warsztatów pozalekcyjnych, prezentacji i wystaw, na rok szkolny 2012/2013. Szkoły zainteresowane wybranymi propozycjami, prosimy
o kontakt z naszym portalem: redakcja@dobrapolskaszkola.com lub tel. 347-475-8966

“Z wizytą w polskich miastach” – zajęcia plastyczne połączone z elementami historii sztuki na przykładzie największych miast Polski: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Tarnowa, Rzeszowa, Białegostoku, Łańcuta itd.
Zajęcia zapoznają uczniów z kluczowymi miastami w Polsce, ich historią, herbem, najważniejszymi zabytkami, czesto poprzez przez baśnie i legendy. Pozwalają poszerzyć wiedzę ucznia na temat polskiej kultury przy jednocześnie wykonywanych ciekawych projektach plastycznych.

Zajęcia z tańca nowoczesnego – dla dzieci i młodzieży (1-4, 5-8 klasa).
Warsztaty dla dzieci i młodzieży lubiącej ruch, wysiłek fizyczny, pełnych energii i chęci do nauki. Zajęcia będą połączeniem różnych technik tanecznych i między innymi będą miały na celu stworzenie choreografii, którą młodzież będzie mogła zaprezentować również szerszej publiczności.

“Zaczarowany ołówek” – warsztaty artystyczne arts & crafts dla dzieci i młodzieży. Poprzez warsztaty plastyczne, kształcimy ludzi z wyobraźnią, świadomych swoich możliwości i talentów. Zajęcia pomoga uczniom na rozwój różnorodnych talentów plastycznych. W programie: rysunek (szkice ołówkiem, węglem) i malarstwo (akwarela, tempera, techniki olejne – już dla starszych dzieci); pisanie ikon, gobeliniarstwo, hafciarstwo, dzierganie na drutach; biżuteria z modeliny; ręczne wykonywanie kartek okolicznościowych i prezentów dla najbliższych; ręczne lepienie z gliny kubeczków, wazonów, koszyczków wielkanocnych itd. bez użycia koła garncarskiego; malowanie na szkle i ceramice; wiele prostych lecz kreatywnych zabaw plastycznych dla najmłodszych; przypadku wystawiania przedstawień teatralnych przez szkołę wykonywanie scenografii.

“Czas na sport” – rozwój i zabawa. Zajęcia ogólno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży dla klas 1-4 oraz 5-8, inspirowane grami zespołowymi. Zajęcia mają za zadanie kształtowac nie tylko ciało, ale również umysł. Elementy gier zespołowych połączonych z zabawą doskonalą motorykę ciała, poprawiają kondycję, uczą zdrowej rywalizacji (zasad fair-play) i współpracy w grupie. Podczas zajęć dzieci będą brały udział w licznych zabawach sprawnościowych, konkursach, grach zespołowych (piłka nożna, piłka siatkowa, koszykówka).

“Krasnoludki są na świecie” – gry i zabawy ruchowe połączone ze śpiewem. Zajęcia będą łączyć elementy prawidłowego rozwoju psychofizycznego z nauką polskich piosenek. Warsztaty wprowadzają radosny nastrój i dobre samopoczucie, dając dziecku możliwość zaspokajania naturalnej potrzeby ruchu. Zajęcia są adresowane do dzieci w wieku 4-12 lat.

“Mały Akrobata” – zajęcia gimnastyczne z elementami akrobatyki i tańca. Zajęcia adresowane są do dzieci w wieku 6-12 lat. Warsztaty będą połączeniem rozwoju ogólnej sprawności motorycznej, zwinności, kształtowaniem prawidłowej postawy fizycznej oraz świadomości własnego ciała. Dzieci będą nabywać umiejętności akrobatyczne poprzez zabawę.

Warsztaty szydełkowania i robienia na drutach. Warsztaty dla dzieci od 4 klasy wzwyż. Pełen relaks oraz świetna zabawa. Wystarczy włóczka, dwa druty i trochę chęci, a rezultatem będzie czapka lub szalik! Robienie na drutach to sztuka równie piękna, co w dzisiejszych czasach nieco zapomniana. A już na pewno nie uczy się jej najmłodszego pokolenia. A szkoda, ponieważ druty i szydełka rozwijają wiele umiejętności, które czynią nasze życie mniej stresującym, przynoszą ukojenie i relaks, pobudzają nasz umysł do kreatywnego myślenia. A tego na pewno chcielibyśmy nauczyć nasze dzieci.

“Piraci i ich skarby” – prezentacja Piotra Nawrota. Piraci, kaperzy, korsarze, bukanierzy – czym się od siebie różnili? Czy Polacy tez byli piratami? Czy są jeszcze gdzieś zatopione, nie wydobyte starby? Jak można je odnaleść? Temat piratów stal sie ostatnio popularny w niektorych polskich szkolach, dzięki prezentacji Piotra Nawrota, profesora wydziału oceanistyki Rutgers University, który przygotował ją specjalnie dla uczniów w polonijnych szkoł w USA.
Zobacz fragmenty prezentacji profesora – pirata 😉

“Sadurski polskim dzieciom w Ameryce” – wystawa w polonijnych szkołach.
Na śmiech i rozrywkę zawsze było i jest zapotrzebowanie. A wiadomo, że największymi ekspertami od śmiechu są dzieci. Wie o tym rysownik Szczepan Sadurski, który przy współpracy z portalem www.DobraPolskaSzkola.com przygotował specjalnie skierowaną do polonijnych uczniów ekspozycję swoich prac. Zapraszamy wszystkie polskie szkoły, które chciałyby zaprezentować humorystyczną ekspozycję rysunków artysty w swojej placówce. Śmiech i dużo dobrego humoru gwarantowane. Zobacz rysunki Szczepana Sadurskiego

Warsztaty dziennikarskie “Zostań reporterem!”
Szkoły, zainteresowane wprowadzaniem nowych, inspirujących zajęć pozalekcyjnych dla swoich uczniów, mają ciekawą propozycję: przybliżenia polskiej młodzieży dziennikarskiego rzemiosła i utworzenia Polonijnych Redakcji Szkolnych. Każdy młody człowiek będący w szkolnej redakcji będzie miał możliwość pisania felietonów, artykułów, fotoreportaży z życia szkoły i… publikować je w prawdziwych mediach! Warsztaty obejmują zajęcia teoretyczne i ćwiczenia praktyczne. W programie warsztatów także spotkania z dziennikarzami polonijnych mediów, Grupy: min. 10-15 osób. Zajęcia trwają 1,5 godz.