DPS

Roztańczona święconka Sokołów z Ozone Park

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

W sobotę 26 kwietnia w Polish Falcons of America “Sokolnia” w Ozone Park odbyła się tracycyjna święconka sokołów gniazda 956. Sokolstwo Polskie powstało na Kresach we Lwowie. Jest ruchem sportowo patriotycznym prowadzącym działalność kulturalną i oświatową. Do USA ruch sokolstwa trafił
w 1887 roku a jego główna siedziba znajduje się w Pittsburg, PA.

Ks. Andrzej Salwowski błogosławi Sokoły

Ks. Andrzej Salwowski błogosławi Sokoły

Gniazdo 956 powstało w 1955 roku i jego pierwszym prezesem był Jan Makosiej. Od 2000 roku prezesem jest Dariusz Drzewicki a vice prezesami Andrzej Konieczny i Malgorzata Loś. W zarządzie działają jeszcze Andrzej i Danuta Hospod, Elżbieta Bartyński, Bożena Wojtak i Marzena Drzewicki. Gniazdo współpracuje
z parafią Św. Stanisława Męczennika, Polską Szkołą im. Faustyny Kowalskiej, Ligą Morską i Komitetem Parady Pułaskiego oraz od 2008 roku z Joseph’s Dance Studio.

Od lewej Malgorzata Los, Dariusz Drzewicki, Józef Palka, Andrzej Konieczny, ks. Andrzej Salwowski

Od lewej Małgorzata Łoś, Dariusz Drzewicki, Józef Pałka, Andrzej Konieczny, ks. Andrzej Salwowski

Na święconkę przybyło ponad 50 osób. Oprócz święconych jajek był biały żurek oraz szereg tradycyjnych potraw wielkanocnych przygotowanych przez gospodynie. Inwokacje wygłosił zaproszony opiekun duchowy sokołów ks. Andrzej Salwowski. Jedną z głównych atrakcji był występ pary tanecznej Joseph’s Dance Studio Józefa Pałki Victorii i Filipa Koniecznych, którzy są również członkami tej organizacji i od 5-ciu lat tańczą w Sokolni. Młodzi tancerze zaprezentowali tańce standardowe i latyno-amerykańskie.

Victoria i Filip Konieczny w tangu

Victoria i Filip Konieczny w tangu

Obecny na imprezie Józef Pałka wręczył prezesowi organizacji Dariuszowi Drzewickiemu pamiątkowy dyplom i podziękował za pięcioletnią współpracę artystyczną. Podkreślił miłą atmosferę klubu, w którym odbywają się taneczne zajęcia. Zaznaczył, że z tego małego środowiska wywodzi się grupa finalistów i medalistów mistrzostw Ameryki m.in. David Kobus i Maya Kulagowski, Filip i Victoria Konieczny, Adam Kula i Martyna Drzewicki, Dylan Stopa i Karolina Molter, Daniel Kaszuba i Patrycja Kamiński, Peter Kaczmarski i Emily Czervinsky oraz Michael Kaczmarski i Veronika Ludwiszewski.

Od lewej Dariusz Drzewicki, Józef Pałka, Victoria i Filip Konieczny

Od lewej Dariusz Drzewicki, Józef Pałka, Victoria i Filip Konieczny

Zebrane Sokoły bawiły się znakomicie przy muzyce DJ Roberta Skarżyńskiego. Świetnie zatańczyli Polkę
i Tango. Warto podkreślić aktywną działalność zarządu w kierunku modernizacji obiektu według najnowocześniejszych standardów. Sokolnia jest znakomitym miejcem służącym integracji miejscowej Polonii.

Sokołom życzymy pomyślnych lotów!

Tekst i zdjęcia: Agnes Mierzwa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *