DPS

Scorsese przedstawia polskie kino – teraz w Brattle Theatre

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Brattle Theatre

Brattle Theatre

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema, czyli 21 polskich filmów, wyselekcjonowanych
i rekomendowanych przez amerykańskiego reżysera rozpoczęło w lutym podróż przez Stany Zjednoczone
i Kanadę. W marcu można oglądać je w kinie Brattle Theatre w Cambridge. Wg słów polskiego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, Scorsese „daje sygnał, że osoby interesujące się kinem na świecie powinny je obejrzeć”. Polskie filmy trafią do blisko 50 miast w USA i do kilku w Kanadzie, a cały proces będzie trwał 18 miesięcy.

Retrospektywa obrazów ze „złotej ery polskiej szkoły filmowej” obejmuje filmy zrealizowane w latach 1957-1987 przez takich reżyserów, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Jerzy Kawalerowicz, Aleksaneder Ford, Wojciech Has, Krzysztof Kieślowski, Janusz Morgenstern i in. „Jestem przekonany, że zdobędą one dobrze zasłużone uznanie, także wśród szerszej amerykańskiej widowni, a zwłaszcza miłośników ambitnego kina artystycznego” – ocenił podczas inauguracji przeglądu w Nowym Jorku prezydent Komorowski.

Saragossa

“Saragossa”

Mother Joan

“Mother Joan”

Po pokazach w Nowym Jorku, „polski festiwal” oglądają także miłośnicy kina w Waszyngtonie, Chicago, Filadelfii, Bostonie oraz Montrealu i Toronto w Kanadzie. Ostatnim miejscem, w którym retrospektywa będzie pokazywana, jest Los Angeles.

Brattle Theatre, kino w Cambridge, “is thrilled to be the Boston-area stop for this expansive survey of classic Polish films”. To nieduże repertuarowe niezależne kino przy Harvard Square jest jednym z niewielu w USA, jeśli nie jedynym, w którym system projektorów znajduje się nie za widownią, ale za ekranem.
Brattle Theatre „wystartowało” w 1953 r. Pokazuje filmy artystyczne, organizuje przeglądy zagranicznych kinematografii i tematyczne festiwale oraz eventy filmowe. Zdarzają się tu darmowe pokazy, a bilety są zawsze tańsze niż w multipleksach. Polska retrospektywa gości w Brattle od piątku 14 marca do niedzieli 23 marca.
Za $10 zobaczymy tu m.in. „Popiół i diament”, „Matkę Joannę od aniołów”, „Barwy ochronne”, „Austerię” i „Rękopis znaleziony w Saragossie” oraz świetną rzadko pokazywaną „Iluminację” Zanussiego.

"Austeria"

“Austeria”

"Illumination"

“Illumination”

Zestaw filmów został bardzo starannie opracowany przez zafascynowanego polskim kinem Martina Scorscese
z zespołem. Retrospektywę przygotowała fundacja Scorsese The Film Foundation we współpracy z partnerami (Milestone, Propaganda Foundation, DI Factory, CRF, KinoRP). Obrazy przeszły “odnowę cyfrową”.

Scorsese w roku 2011 otrzymał doktorat honorowy w łódzkiej szkole filmowej. Była to, jak mówi reżyser, podróż, o której marzył od lat, jeszcze jako student NYU (szkoła wzorowała się na łodzkiej „filmówce”) i od tego czasu rozmyślał o pokazaniu w USA polskich filmów, które nazywa m.in. „głębokimi i humanistycznymi”. Są wg niego częścią złotej ery światowej kinematografii.

Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

Przegląd polskich filmów amerykański reżyser rekomeduje m.in. jako „niezwykłą szansę na odkrycie wielkiej siły polskiego kina na wielkim ekranie, we wspaniale zrekonstuowanych cyfrowo obrazach mistrzów”.

Martin Scorsese o polskim kinie:

Strona Brattle Theatre z programem:

http://www.brattlefilm.org/category/calendar-2/repertory-series/martin-scorsese-presents-masterpieces-of-polish-cinema/#.UyM_vPldXIE

Lidia Gruse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *