DPS
No Comments

Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
fot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA ©

Fot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA ©

“Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – napisali senatorowie o Henryku Sienkiewiczu w swojej uchwale. – “W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy” – podkreślono.

“Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach – przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości” – stwierdza się w uchwale.

“Był i jest ambasadorem polskości, m.in. za sprawą niosącej uniwersalne wartości powieści „Quo vadis”, która dziś, w chwili zderzenia cywilizacji, zyskuje dodatkowe, współczesne znaczenie” – dodali także senatorowie.

Za uchwałą opowiedziało się 79 senatorów, 1 wstrzymał się od głosu.

 

PAP

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *