DPS
No Comments

Serwis „Wszystko o dwujęzyczności” na portalu DobraPolskaSzkola.com

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
(Fot. Archiwum DPS)

(Fot. Archiwum DPS)

Szanowni Państwo,

Z wielką przyjemnością przedstawiamy pierwsze wydanie serwisu „Wszystko o dwujęzyczności” przygotowanego przez naukowców z Uniwersytetów Warszawskiego oraz Jagiellońskiego i finansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.

Od dziś co tydzień do końca roku (z przerwą na wakacje) będziemy Państwu prezentować na łamach portalu DobraPolskaSzkoła różnorodne materiały dotyczące dwujęzyczności. Serwis został tak skonstruowany, aby mogli Państwo dowiedzieć się jak najwięcej o tym zjawisku. Będziemy więc pisać o tym, co mówią najnowsze badania naukowe o funkcjonowaniu dwujęzycznego umysłu, o korzyściach, z jakimi się wiąże używanie dwóch języków na co dzień, a także o tym, w jaki sposób wychować dziecko, aby stało się w przyszłości dwujęzyczne. Zajmiemy się też kwestią tożsamości osób wychowanych na pograniczu dwóch (lub więcej) kultur, aby zastanowić się, jaką tożsamość będzie miało młode pokolenie Polaków wychowywanych na obczyźnie.

Równolegle do opartych na badaniach naukowych informacji praktycznych, będziemy prezentować Państwu wywiady z ciekawymi osobami, które bądź naukowo zajmują się dwujęzycznością, bądź czynią to czysto praktycznie, czyli mówią na co dzień w dwóch językach, i mają na ten temat coś ciekawego do powiedzenia.

Dziś na początek rozmowa z przedstawicielami dwóch pokoleń rodziny Państwa Peplińskich. Rodziny, która od czterech generacji, kultywuje dwujęzyczność, bez względu na to, czy żyje w Londynie czy w Warszawie. Zainteresowani będą mogli przeczytać w naszym serwisie także naukowe nowinki, oczywiście takie, które wiążą się z językiem bądź dwujęzycznością. Przedstawimy także sylwetki dwujęzycznych osób – tzw. studia przypadku pozwalające na „żywym” przykładzie prześledzić różne drogi prowadzące do dwujęzyczności. Nie zabraknie też informacji o tym, jak żyją Polacy w różnych krajach i z jakimi problemami się borykają.

Celem serwisu „Wszystko o dwujęzyczności” jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat inwestycji jaką jest dwujęzyczność. Bo co do tego, że wychowanie dwujęzyczne jest opłacalną inwestycją, nie mamy wątpliwości. Ale nie ma nic za darmo – rodzice wychowujący dzieci dwujęzyczne napotykają także szereg trudności, które jednak są przejściowe. O tych trudnościach i sposobach ich przezwyciężania także będziemy pisać na łamach portalu DobraPolskaSzkoła. Nie mamy także wątpliwości, że pokonanie tych trudności opłaci się, bo wtedy korzyści związane z dwujęzycznością będą mogły stać się udziałem naszych dzieci. O jakie korzyści tu chodzi? Tego dowiedzą się Państwo już za tydzień z naszego serwisu. Zostańcie z nami przez ten rok!

Karol Chlipalski, Ewa Haman, Zofia Wodniecka
Redakcja serwisu „Wszystko o dwujęzyczności

 

roundcubeMateriał powstał dzięki finansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”
Licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *