DPS
No Comments

Spotkanie autorskie z Januszem Szlechtą w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Janusz Szlechta prezentuje swoje książki

Janusz Szlechta prezentuje swoje książki

Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z dziennikarzem, poetą i autorem książek Januszem Szlechtą.

Janusz Szlechta to człowiek bardzo dobrze znany w polonijnym środowisku. Oprocz pasji pisania i tworzenia wierszy, chętnie angażuje się w różne akcje charytatywne, wspomaga wiele organizacji polonijnych, współorganizuje słynne w Nowym Jorku  Śniadania Wielkanocne pod pomnikiem Jagiełły w Central Parku. W 2012 roku nowojorska kapituła nagrody Wybitny Polak za Granicą przyznała ten tutuł właśnie  Januszowi  Szlechcie.

Przez prawie 20 lat był jednym z redaktorów Nowego Dziennika, największej gazecie w metropolii nowojorskiej.  W czasie tej pracy spotkał na swojej drodze wielu rodaków, współpracował z nimi, rozmawiał,  przeprowadzał wywiady. Po latach postanowił te właśnie rozmowy, spotkania i przemyślenia utrwalić, czego owocem jest jego książka pod tytułem  „Widziane stąd”.

„Widziane stąd” to zbiór 51 wywiadów z Polakami, z blisko 250. jakie przez lata pracy w Nowym Dzienniku przeprowadził redaktor Szlechta. Większośc tych wywiadów ukazała sie w gazecie, ale są i takie, które ukazały się dopiero w tej książce, jak na przykład rozmowa ze znakomitym rysownikiem komiksów Billem Sienkiewiczem, prawnukiem noblisty Henryka Sienkiewcza.

W czasie spotkania w szkole Janusz Szlechta opowiedział o szczegółach jego spotkania z Billem w Kalifornii, co bardzo zainteresowało uczniów. Postać Henryka Sienkiewicza jest bowiem bliska i dobrze znana każdemu uczniowi, ponieważ jest on patronem szkoły od samego jej powstania  86 lat temu.

Uczniowie z uwagą słuchali także opowieści o innych spotkaniach autora ze znakomitymi Polakami. W książce znajduje się, między innymi, rozmowa z Januszem Młynkiem, który w swojej szkole wychował wiele szablistek, które zdobywały i stale zdobywają mistrzostwa USA i świata. Jest też spotkanie z Józefem Pałką, który od lat rozkochuje polonię w tańcu, a jego wychowankowie zawojowali parkiety w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Spotkanie autorskie

 

Podczas sobotniego spotkania Janusz Szlechta opowiedział także o jego wyjątkowym wywiadzie z ks.kard. Stanisławem Dziwiszem, dzięki któremu w New Jersey powstały dwa sanktuaria Św. Jana Pawła II oraz o rozmowie z Lindą Płochocki, córką warszawskiego powstańca, która jest szefową Fundacji Heleny Modrzejewskiej i opiekuje się dworkiem-muzeum aktorki w Arden, w Kalifornii.

Zachęcając do przeczytania książki autor zaznaczył, że oprócz tych wspomnianych na spotkaniu, w książce znajdują się także wywiady z wieloma innymi polonijnymi działaczami, artystami i biznesmenami. Janusz Szlechta odpowiedział także na pytania zadawane przez uczniów, a potem każdy miał możliwość osobiście porozmawiac z autorem, nabyć jego książkę wraz z autografem i dedykacją oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Przy okazji tego spotkania autor zdradził także, że już niebawem ukaże sie jego druga książka pod tytułem „Widziane stamtąd” , tym razem o ludziach mieszkających poza Stanami Zjednoczonymi i opowiadającymi o życiu w różnych częściach świata. Natomiast miłośnicy poezji mogą także sięgnąć po tomik wierszy Janusza Szlechty pod tytułem „Pieśń niedokończona”.

Kontunuacją tego autorskiego spotkania w Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza były rozmowy w klasach oraz prace pisemne na temat spotkania i samego autora. Celem spotkania było między innymi także pokazanie  uczniom jak ważne jest to aby robić w życiu to co się lubi i aby robić to z  pasją.  Przykład dał sam Janusz Szlechta, który swoją pracę dziennikarza, a teraz pisarza i poety wykonuje całe życie z wielką pasją i zamiłowaniem. Opowieści o bohaterach książki „Widziane Stąd” były także wspaniałą lekcją o Polakach za granicą, którzy z daleka od rodzinnego kraju rozwijają swoje pasje, realizują wielkie projekty, spełniają marzenia i osiągają wielkie sukcesy.

Dodatkowo Janusz Szlechta  jest doskonałym  przykładem dla wszystkich, że chociaż żyjemy z dala od rodzinnego kraju, to stale możemy i powinniśmy pielęgnować język polski, wspierać działania Polaków w kraju i tutaj na obczyźnie, pomagać sobie wzajemnie a przez to zarazem umacniać swój patriotyzm.

 

Tekst: Beata Biały

Zdjęcia: Agata Skowrońska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *