DPS

Spotkanie przy choince trzech laureatek konkursów Klubu Młodych Literatów i ich życzenia.

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Od lewej:  Karolina Bzowska, Irena Biały, Monika Bałdyga, Karolina Wałczyk.

Od lewej: Karolina Bzowska, Irena Biały, Monika Bałdyga, Karolina Wałczyk.

W Nowym Jorku, przy pięknie ubranej choince, spotkały się trzy laureatki konkursów Klubu Młodych Literatów Dobrej Polskiej Szkoły: Monika Bałdyga, Karolina Bzowska i Karolina Wałczyk. Gimnazjalistki mają na swoim koncie niejedną nagrodę. Monika pisze wiersze, Karolina Bzowska wiersze, prozę i prozę poetycką, a Karolina Wałczyk – prozę. Dziewczynki urodziły się w Stanach Zjednoczonych, więc tym cenniejsze jest, że od kilku lat piszą twórcze teksty po polsku.

Szczególny czas, bliskość ślicznie przyozdobionej choinki spowodowała, że rozmowa zeszła na tematy związane z Bożym Narodzeniem. Zapytałam, jakie życzenia świąteczne i noworoczne obie Karoliny i Monika chciałyby przekazać młodym ludziom, którzy mają zamiłowanie do pisania i nie tylko im. A może miałyby ochotę powiedzieć, jakiego Bożego Narodzenia pragną najbardziej?

Dziewczynki popatrzyły na siebie, rozmowa potoczyła się dalej. Słowa nabierały coraz wyraźniejszego kształtu i mocy. Moje młode rozmówczynie inspirowały się nawzajem.

– Piszcie swoje teksty w święta. Wtedy jest inaczej. Nie tak, jak na co dzień, tylko magicznie. Doznajemy jakby innych uczuć, żyjemy w innym świecie. Coś się w nas otwiera i możemy łatwiej napisać o tym, co normalnie jest dla nas za trudne. W Boże Narodzenie bardzo lubię zapach choinki i ozdoby, które przysłała nam z Polski babcia. Myślę wtedy o rodzinie. A jak pada śnieg i migocą światełka na ubranym drzewku, to wiersze same mi się układają – powiedziała Karolina Bzowska.

– Życzę wszystkim, którzy tego pragną, aby nie opuszczało ich natchnienie twórcze. Prezenty… Takim pięknym prezentem na Boże Narodzenie mogą być dobre słowa. Te, które wypowiadamy i te, które możemy napisać. Te napisane zostaną na zawsze. I “śpieszmy sie kochać ludzi tak szybko odchodzą”, o czym nam przypomina w wierszu ks. Twardowski – mówi Monika.

– Chciałabym, aby każdy Polak wędrujący po świecie, spędził Święta z tymi, których kocha, a najlepiej byłoby znaleźć się wtedy w Polsce. W czasie Świąt wszyscy powinni śmiać się i cieszyć. Tym ludziom, którzy nie odkryli jeszcze swoich talentów życzę, żeby to się stało w Nowym Roku – powiedziała Karolina Wałczyk.

Zdmuchnęłyśmy świeczkę na torcie, bo właśnie w grudniu mija rok od otwarcia Klubu Młodych Literatów na portalu Dobrej Polskiej Szkoły. Przy tej okazji, dziewczynki przekazały życzenia radosnych Świąt dla pani Marty Kustek i serdecznie podziękowały za wsparcie, jakie okazuje bardzo młodym ludziom, którzy próbują swoich sił w poezji i literaturze. Następnie Monika i Karolina Wałczyk pokazały najbliższym dyplomy i nagrody, które otrzymały w konkursie literackim “Wakacyjne Migawki”.

W końcu nadszedł czas pożegnania.

Magia nie zniknęła, bo jest w każdym z nas. Trzeba ją tylko znaleźć. Czasem się chowa, kiedy indziej czujemy ją wyraźnie.
Tak jak teraz, w Boże Narodzenie.

Irena Biały

* Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Szkoły Polskiej przy Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Jorku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *