Danuta Świątek
No Comments

Stawiać na nagradzanie i motywowanie polonijnych dzieci

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Od lewej stoją: Kimberly Pienkawa,Maya Zhang, konsul Alicja Tunk i Marta Deja

 

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku rozdano nagrody Meritorious Student Award 115 najlepszym uczniom polskiego pochodzenia w amerykańskich szkołach na terenie stanów Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut. Do trzeciej edycji konkursu wpłynęły 153 podania.

Konsul Alicja Tunk wręczała uczniom nagrody, a krótką prezentację o gen. Tadeuszu Kościuszce przedstawił prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Marek Skulimowski.

 

Od lewej: Brian P. Gatens, Superintendent of Emerson Schools, Konsul Alicja Tunk, uczennica Maya Zhang i Jessica Espinoza, dyrektor szkoły Patrick M. Villano w Emerson.

 

„Spotkanie z konsulem to kolejna lekcja polskiego dla mnie i moich dzieci” – mówi Beata Chrobak, której córka Maria, znalazła się wśród nagrodzonych uczniów. – „To bardzo wartościowy pomysł z nagrodą w kszałtowniu osobowości dziecka w oparciu o korzenie narodowe. Czuć się Polakiem nie przeszkadza być dobrym Amerykaninem” – dodaje.

Agata Zhang, której córka Maya została nagrodzona, podkreśla, że uroczystość zgromadziła nie tylko jej rodzinę, ale również przyjechali do konsulatu superintendent Brian P. Gatens z Emerson i dyrektor szkoły Patrick M. Villano w Emerson, Jessica Espinoza. „Maya czuła się wyróżniona z powodu nagrody i obecności obojga naszych gości”.

Aby zakwalifikować się do nagrody uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły średniej powinni mieć bardzo wysoką średnią ocen, bo 95 i więcej, wykazać się umiejętnościami lidera i być aktywnymi w zajęciach pozalekcyjnych. Szkoły wysyłają formy nominacyjne uczniów do odpowiednich dystryktów szkolnych, gdzie superintendent dokonuje selekcji 5 najlepszych uczniów. A potem ich podania kierowane są do konsulatu.

 

Beata Chrobak, konsul Alicja Tunk, Maria Chrobak i Andrzej Chrobak

 

Proces selekcji najlepszych uczniów polskiego pochodzenia lub Polaków w amerykańskich szkołach wiąże się także pośrednio z promocją naszej polonijnej społeczności w Ameryce. Fakt, że polska placówka dyplomatyczna nagradza uczniów amerykańskich polskiego pochodzenia świadczy o staraniach, by uczniowie czuli się związani z Polską i docenieni przez kraj swoich rodziców, czy dziadków. Nagradzanie uczniów już od szkoły podstawowej, a nie tylko studentów, jest właściwą inwestycją w dzieci. Motywuje je, wychowuje i przygotowuje do ubiegania się o różne nagrody, podkreślając, że ma się polskie pochodzenie. Prestiżowe placówki polskie i polonijne powinny stawiać na nagradzanie i motywowanie od najmłodszych lat najlepszych polonijnych uczniów w USA.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Dobra Polska Szkoła

 

Lista nagrodzonych uczniów ze stanu Nowy Jork

AntonowiczKonrad
BakStephanie
BugnackiJuliana
BzikotMichelle
ChrobakMaria
CieslarNatalia
DyrkaczIzabela
DzikowskiNatalie
GniedziejkoJessica
GorczynskiJohn Slawek
GoskBianca
GredysaJan Karol
GrzybowskaZuzanna
JopekAleksander
KadlubowskiKayla
KarpowiczVictoria
KatarzynaNiebrzydowska
KlibiszVictoria
KobeszkoKatarzyna
KomarKarolina
KozlowskiMichał J.
KulecMartyna
KurianowiczAnna
LibudaSebastian
LowczykVictoria
LudwiszewskiVeronica
NavarreteJonathan
NowakPaulina
OrganisciakJanusz
OsiniakAngelika
OsinskiAlexandra
PalacKarolina
PartykaAmanda Gloria
PartykaNell Kinga
PartykaOscar Amadeusz
PiganGabriela
PucilowskiGabriela
PulawskaMaya
RegulaAgata
RojewskiAmelia
SantoroChristiana
SkoniecznaMichelle
SobotaLaura
SolarzUrszula
StasiakSylvia
StecKarolina
SwierzawskaIsabella
SzczesnyMikolaj
SztabaKamila
TaciakBenjamin
UlmanVictoria
WesolowskiKevin
WesolowskiVictoria
WlodekMaciej
WojtkowskiJulia
WozniakGabriela
WysockiAdam
ZaniewskiMichal

 

 

Lista nagrodzonych uczniów ze stanu New Jersey

 

BaranowskiJulia
BaranowskiPhilip
BenewiatEmily
BudkiewiczKarolina
BuniowskaGabriela
BykowskiTimothy
DejaMartha
DejaThomas
DubielIsabela
GolasBrandon
GorskaAleksandra
GrodzkiJulia
HrynkiewiczAleksandra
HrynkiewiczJulia
KalinaAlexander
KaluzaAleksander
KedraKlaudia
KirkickaJoanna
KirkickaAleksandra
KosakowskiAlyson
KoszykowskiTatyana
KotlowskiMichelle
KozakMagdalene
KuczynskiAdam
LaskowskiVictoria
LokajKarolina
LubeckaHonorata B.
MisztelaZuzanna
MuzykaSara
MuzykaMarek
OliviaKorab
PankowskiNicholas
PawkaMarta
PienkawaKimberly
PudlikMichal
RadeckiKonrad
RapciewiczNatalie
RoszkowskiJulia
SakowskiFilip
SzczechDawid
SzewcZuzanna
SznurkowskiEmily
TraczAngelika
TrzesniowskiJulia
WacPatrick
WachulecJacob
WirkijowskiEliza
ZelaznyPiotr
ZhangMaya
ZoladkiewiczNatalie

 

Lista nagrodzonych uczniów ze stanów Pensylwania i Connecticut

 

BesterJakubCT
BuczekElizabeth
GliniakEric
JankowskiMiya
NowakKarolina
OgarAnna
PlisEstera

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *