DPS

“Zdrowa, ekologiczna żywność dla polskich rodzin w USA!”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Coraz więcej polonijnych rodzin w USA kupuje warzywa i owoce na podmiejskich prywatnych farmach , których właściciele nie używają pestycydów i środków chemicznych. Prosto od gospodarza możemy kupić m.in. pyszne pomidory, świeże jajka i zdrową, soczystą marchewkę.

Do niedawna żywność ekologiczna była jedynie fanaberią ludzi bogatych. Teraz wartość produktów organic wzrosła w takim stopniu, że kupujemy nie tylko naturalne warzywa czy owoce, ale również kosmetyki, ubrania czy środki czystości. Zwolennicy zdrowej żywności na wschodnim wybrzeżu USA mają coraz więcej powodów do radości, gdyż szybko rośnie liczba miejsc, w których można kupić ekologiczną żywność.

Bardzo dużą populanością cieszą się działania kooperatywy o nazwie Community Supported Agriculture (CSA), której nazwę można przetłumaczyć jako rolnictwo wspierane przez lokalną społeczność. CSA daje możliwość spożywania organicznych, lokalnie wyhodowanych warzyw i owoców w dużej nowojorskiej aglomeracji, gdzie nie mamy szans na własne ogródki działkowe. Zapisując się do CSA przez cały sezon otrzymujemy świeże warzywa, owoce, kwiaty czy jaja.

Prowadzą je zazwyczaj prywatne rodziny, jednak w uprawie warzyw i owoców chętnie pomagają sami kupujący. Na farmę, do której jesteśmy zapisani możemy zawsze pojechać
z wizytą, pochodzić po gospodarstwie
i ogrodzie, pojeść truskawki z krzaczków, owoce z drzew. Będąc członkiem rolniczej społeczności możemy kupować warzywa
i owoce bezpośrednio od gospodarza,
z którym związana jest dana kooperatywa lub odbierać je, zamówione wcześniej,
z określonych punktów.

Farmerzy z naszej kooperatywy przygotowują zamówienia od zapisanych członków i rozwożą je do punktów odbioru, które są użyczonymi miejscami prywatnych posesji. Takich punktów jest kilkadziesiąt; odbieramy nasze zamówienie w dogodnym miejscu najbliżej domu czy pracy. Robimy to zwykle w jeden ustalony dzień tygodnia, można się zapisać na odbiór “co tydzień” lub “co 2 tygodnie”.

Dominika: „Jesteśmy z mężem członkami Community Supported Agriculture w Jersey i od kilku miesięcy otrzymujemy do nich warzywa i owoce. Jakość ich wielokrotnie przewyższa żywność ze sklepów. Ta od farmera jest dużo smaczniejsza, dłużej świeża i przede wszystkim pięknie pachnie! Przypomina mi warzywa z babci ogrodu w Polsce”.

W wielu farmach gospodarze pozwalają swoim klientom pochodzić po całym polu z uprawami, oglądać grządki, spędzić wśród zieleni trochę czasu. Sporo kupujących korzysta z takiej możliwości. Wielu chętnie przyjeżdża również jako wolontariusze, by pomagać gospodarzom w sadzeniu nowych roślin, pieleniu, zrywaniu plonów w czasie zbiorów. Dzięki temu tworzą się małe społeczności, których łączy podobny naturalny styl życia. Coraz częściej wśród pasjonatów zdrowej żywności można spotkać Polaków.

„Wczoraj mieliśmy okazję poznać farmerów” – mówi Tomasz z Nowego Jorku – „oglądnąć farmę i trochę na niej popracować. Niesamowici ludzie, niezwykłe miejsce, no i to jedzenie! Pomidor ma zapach pomidora, marchewka jest soczysta, smakują inaczej niż te, które kupujemy w pobliskim sklepie. Super by było, gdyby więcej Polaków korzystało z tego, co oni proponują.”

Jeżeli jesteśmy zainteresowani otrzymywaniem naturalnych warzyw i owoców, powinniśmy zapisać się do CSA położonego najbliżej miejsca gdzie mieszkamy. Możemy ją znaleść poprzez stronę ineternetową www.justfood.org, w kategorii CSA wpisać swój zip code i otrzymamy listę punktów CSA najbliżej naszego domu. Na terenie Nowego Jorku działa ich bardzo wiele, i z pewnością znajdziemy taki, który nam najbardziej odpowiada.

Po znalezieniu najbliższego punktu, powinniśmy się w nim zarejestrować. Jednorazowy koszt rejestracji wynosi ok. 20$. Będąc już członkiem CSA, wybieramy opcje zakupu warzyw i owoców, która odpowiada nam najbardziej, i przez cały sezon, 22 tygodnie otrzymujemy nasze zielone zakupy „prosto z pola”.

„Szczególnie polecam te punkty CSA
w Nowym Jorku, do których warzywa, melony, zioła czy kwiaty (w sumie ok. 55 odmian warzyw) dostarcza Sergio Nolasco
z Farmy w Andover, NJ z której sama korzystam”
– mówi Dominika – „Od kilku miesięcy, co tydzień na nasz stół trafiaja dwie torby pełna świeżych, pachnących warzyw właśnie z farmy Sergia. Nie trzeba mówić Polakom, którzy znają smak wychodowanych we własnym ogródku warzyw, na czym polega różnica zapachów, smaków, kolorów między produktami naturalnie wypielęgnowanymi przez gospodarza, a tymi zakupionymi w marketach. Sergio nie używa pestycydów ani nawozów sztucznych, zakupuje nasiona nie modyfikowane genetycznie, farma prowadzona jest według zasad ekologicznego rolnictwa”.

Koszty wybranych opcji nie są zbyt wygórowane biorąc pod uwagę jakość owoców i warzyw, ich świeżość oraz to, że zbierane są na kilka godzin przed ich dostarczeniem do nas. Przykładowo, koszt zamówienia świeżych owoców przez cały sezon w roku (20 tygodni), wynosi 140$, koszt kwiatów
(10 tygodni) – 120$, w przypadku warzyw, wysokość kosztów uzależniona jest od ich rodzaju i ilości.
Po złożeniu zamówienia, co tydzień odbieramy nasze „zielone” zakupy z określonego miejsca.

„Nasza rodzina należy do CSA już ponad dwa lata.” – mówi Magda z Brooklynu – „Mamy małe dzieci, chcemy od początku wychowywać je zdrowo, mieć pewność, czym je karmimy. Amerykańskie jedzenie w większości sklepów nie należy do tych sprawdzonych, nie wiemy, co tak naprawdę jemy. W przypadku farm, wiemy gdzie rosną, znamy gospodarza, możemy w każdej chwili tam pojechać, zobaczyć, j
ak są uprawiane warzywa. Jestem o wiele spokojniejsza kiedy wiem, że karmię dzieci warzywami i owocami bez pestycydów”.

Żyjąc w amerykańskich realiach żywieniowych, promujących fast foody i produkty, których pochodzenie nie jest nam zawsze znane, warto pomyśleć o zadbaniu o zdrowy jadłospis dla naszych najbliższych
i kupowaniu ekologicznych, sprawdzonych owoców i warzyw. Akurat mieszkańcy Nowego Jorku i okolic mają to szczęście, że ekologicznych farm i marketów w mieście i okolicach jest dużo i mają w czym wybierać!

Marta KustekFarma Sergio Nolasco w Andover, NJ znajduje się półtorej godziny od NYC. Otoczona jeziorami, łąkami, w malowniczym, bajkowym miejscu. Polecamy również to miejsce na wycieczkę z naszymi dziećmi, którym możemy pokazać uroki „prawdziwej wsi”, podobnej do tej z Polski. Również rewelacyjne miejsce dla maluchów do pobiegania na bosaka po trawie, pagórkach. Gospodarzami jest meksykanska rodzina imigrantów, którzy są otwarci na przyjazdy z dziećmi i spędzenie dłuższego czasu na farmie.

Adresy stron internetowych CSA zwiazanych z farmą Nolasco, gdzie można uzyskać praktyczne informacje o zostaniu jej członkiem:

• Eldert St CSA (Brooklyn) www.eldertstreetcsa.org
• Woodside CSA (Queens) http://woodsidecsa.blogspot.com
• South Bronx CSA (Bronx) www.southbronxcsa.org
• Journal Square CSA (Jersey City) http://journalsquarecsa.weebly.com

Farma Nolasco również sprzedaje na wymienionych niżej, zielonych rynkach w NYC, gdzie można zakupić świeże produkty nie będąc członkiem CSA:
• Poe Park, Bronx – wtorki
• Fort Washington, Manhattan – wtorki
• 175th St, Manhattan – czwartki
• Inwood, Manhattan – soboty
• Sunnyside, Queens – soboty
• Jackson Heights, Queens – niedziele

2 Responses to “Zdrowa, ekologiczna żywność dla polskich rodzin w USA!”

 1. joanna August 18, 2011 at 3:37 am

  I love it!!!!! Tez naleze do takiej farmy w Pa. Pozdrawiam wszystkich i dziekuje Wam wszystkim za to ze informujecie Polakow i caly swiat.

  Reply
  • Ania August 25, 2011 at 2:37 pm

   Gdzie w PA mozna znalezc taka farme Pani Joanno?

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *