DPS

Szwecja: “Midsommar czyli Noc Świętojańska”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Midsommar – Noc Świetojańska to ukochane święto Szwedów, na które wyczekuje się z utęsknieniem. Jeszcze kilka lat temu nie przywiązywałam do niego większej wagi. Zazwyczaj chętnie szłam do pracy (duży dodatek świąteczny;)), jednak od czasu pojawienia się dziewczynek, Midsommar stał się również moim ulubionym świętem.

Co robimy na Midsommar? Zdobimy maszt świętojański młodą brzózką
i kwiatami. Zazwyczaj dzień wcześniej z samego rana wyrusza się na łąki w poszukiwaniu łubinów i innych polnych kwiatów.


Maszt świętojański kształtem przypomina krzyż z zawieszonymi obręczami na ramieniach. Dziewczynki tradycyjnie ubrane są w białe, zwiewne sukienki, a na głowach konieczne są wianki, uplecione ze świeżo zerwanych polnych kwiatów. Wokół masztu zbierają się wszyscy do wspólnego tańca, który tańczy się wokół świętojańskiego krzyża.

Po tańcach przychodzi czas na smakowity poczęstunek, spożywany pod gołym niebem. Na przystawkę serwuje się śledzie, w różnych postaciach, z młodymi ziemniakami, koniecznie ugotowanymi z dużą ilością kopru. Do tego szczypiorek oraz zsiadła śmietana.

Następnie przychodzi czas na grilowanie. Jest w tym temacie duża różnorodność, bowiem co rodzina to inny zwyczaj. Griluje się mięsiwa, łososie, ptactwo. Na deser koniecznie muszą być truskawki.
Są podawane w najróżniejszych formach. Są torty truskawkowe, lody z truskawkami, panakoty
z truskawkami, serniki z truskawkami bądź tradycyjnie truskawki z cukrem i śmietaną.

Przyjęcia świętojańskie zazwyczaj mają również oprawę muzyczną, akordeon, skrzypce, gitara etc. Każdy biesiadnik otrzymuje wydruk przyśpiewek. Na dane hasło wszyscy przerywają jedzenie aby odśpiewać przyśpiewkę i wznieść toast. Częste przyśpiewki są nieraz powodem do szybkiego zakończenia biesiadowania.

Magdalena Karlsson, Szwecja
Fot. Magdalena Karlsson

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *