DPS

Terapeuta Rodzinny radzi. Jak zmotywować dziecko do większej samodzielności?

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

samodzielnoscMam dwóch synów w wieku 8 i 10 lat. Jakie są sposoby do motywowania 8-latka do większej samodzielności
i odpowiedzialności za zadania mu powierzone (domowe ale i w ogóle – obowiązki)? Jak wspierać 10-latka w wyrażaniu własnego zdania i nie ulegania zbytnio kolegom i ich opiniom?

Małgosia, New Jersey

xxx

Pani Małgosiu,

Dążenie do samodzielności jest naturalnym etapem w rozwoju dziecka, który zaczyna się w wieku około dwóch lat. Jednym z ważniejszych zadań stojących przed rodzicami jest pomoc dzieciom w staniu się niezależnymi, asertywnymi ludźmi.

Samodzielność dziecka powinna wzrastać w miarę wieku. Początkowo rodzice zachowują większą kontrolę pozwalając dziecku na eksperymentowanie z niezależnością. Na przyklad, zamiast decydować za dziecko rodzic może dać dziecku wybór. Taka możliwość wyboru daje dziecku poczucie samodzielności, jak i uczy podejmowania decyzji.

Podczas eksperymentowania z niezależnością, rodzic powinien okazać wspacie i zrozumienie. Szczególnie
w trudniejszych sytuacjach, Pani syn powinien wiedzieć, że może liczyć na zrozumienie i słowa zachęty do działania, np. „Dasz sobie radę”, “Spróbuj jeszcze raz”. W ten sposób Pani syn wzmocni własną samoocenę
i wiarę we własne możliwości.

Zachęcając syna do bycia niezależnym, warto pamiętać o paru wskazówkach. Dzieci uczą się na błędach.
Niech Pani unika wyręczania syna z trudniejszych zadań. Lepiej przygotowywać dzieko na możliwość porażki uczac je przy tym jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Próbując zabezpieczyć syna przed porażką i wyręczając syna pozbawi go Pani wiary we własne siły. Lepiej również jest unikać porównania dziecka z rówieśnikami.

Każdy człowiek jest inny i uczy się na swój sposób. Warto podkreślać postępy dziecka i skupiać się na jego sukcesach. Pomagać powinno się tylko tyle ile trzeba, ale nie więcej. Czasami lepiej jest uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż syn sam skończy dane zadanie, niż zrobić to za niego. Lepiej okazać również zainteresowanie i docenić wysiłki dziecka, a niekoniecznie efekt końcowy. Doceniamy to, co dziecko zrobiło dobrze zamiast skupiać sie na jego pomyłkach. Aby nauczyć syna odpowiedzialności, może Pani wprowadzić różnego rodzaju systemy punktowe, naklejki, lub kieszonkowe.

Ucząc dziecko samodzielności, uczy je Pani także asertywności i swobody w wyrażaniu własnych opinii.
Jeśli marwi się Pani o starszego syna, warto z nim porozmawiać o presji rówieśników. Może Pani go przygotować jak stawić czoło presji rowieśników. Warto ćwiczyć z dzieckiem różne sytuacje, namawiajac syna do podejmowania dobrych decyzji i rozważania konsekwencji danego wyboru. Syn powinien wiedzić, że nawet dorosłym jest czasem trudno oprzeć się presji grupy rówieśników. Stawiając opór presji i postępując według własnych pragnień i przekonań, syn może zdobyć wiekszy szacunek kolegów. Wymaga to jednak praktyki i wiary w siebie.

Magda Gesiarz-Occhicone, terapeuta rodzinny
www.njfamilytherapy.com
Tel. 845-642-6697

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *