DPS

„Trzeba mieć własny styl”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Polonijny nauczyciel przeżywa wielką radość, gdy jego uczeń wraca po latach do szkoły sobotniej, by podzielić się swoimi umiejętnościami z młodszymi koleżankami i kolegami.

Taki właśnie powrót nastąpił w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, gdy 17-letni Damian Szczepara pojawił się, by doradzić jak zrobić komiks.

„Najpierw musisz mieć bohatera komiksu. Może to być chłopak albo dziewczyna o słabym lub mocnym charakterze” – opowiadał Damian. „Musisz narysować postać z przodu, z boku i z tyłu, w różnych pozycjach” – dodał, ilustrując slajdami to co mówił. Uczniowie słuchali Damiana z zapartym tchem, bo wśród nich jest kilku początkujących rysowników. Damian zwrócił uwagę, że ważne jest miejsce akcji i nadanie bohaterowi komiksu misji do spełnienia. „Bez misji akcja nie posuwa się do przodu” – tłumaczył. Nie można też zapomnieć o formacie komiksu. Każda scenka jest zamknięta w boxie.

Ile czasu trzeba przeznaczyć, by zrobić komiks? Jak poprawić błędy? Kto uczy komiksów?- padały pytania.
A Damian cierpliwie odpowiadał, że nad jedną stroną komiksu pracuje przez cały dzień i jak zrobi błąd to rysunek zaczyna od początku na papierze. Rysuje ‘od zawsze’ i sam nauczył się robić komiksy, zainspirowany japońskimi komiksami. „Trzeba mieć własny styl, a nie tylko naśladować innych”- radził Damian.

Utalentowany nastolatek, który chodzi do ostatniej klasy Nyack High School, przymierza się do studiów w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Damian ma pasję, talent i jest pracowity. Na pewno usłyszymy o nim jeszcze wiele razy.

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek
Video: Mariusz Gajewicz

photo4

photo3

photo2


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *