Danuta Świątek
No Comments

„W Trenton pamiętają o domach dziecka”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Zdjęcie świąteczne z Trenton

Zdjęcie świąteczne z Trenton

Polska Szkoła przy Parafii św. Jadwigi w Trenton, NJ, nie tylko bawi się z okazji świąt, ale również pamięta o dzieciach w Polsce.
„Co roku wysyłamy paczki do innego domu dziecka” – mówi Aleksandra Urban, dyrektor placówki. -„W tym roku nasze prezenty pojechały do Tucholi w pięciu dużych paczkach, a skierowane były do 58 dzieci. Często słyszałam w szkole, że rodzice razem z dziećmi poszli na zakupy, a później wspólnie przynieśli je do klasy. Sugerowanym prezentem były bluzy, skarpety, koszulki, dezodoranty i czekolady. Rodzice wrzucali donacje do puszki na przesyłkę paczek, a resztę dopłaciliśmy z budżetu szkoły i z reguły pan Ryszard Druch daje nam upust przy zapłacie. Dzieci pakowały upominek, naklejały  papierową bombkę i przynosiły go do szkoły. W szkole była lista i odhaczone imiona, by mieć pewność, że każdy z listy dostał prezent. A sprawdzał to rodzic, Joanna Dziadowicz i rodzice dyżurujący” – dodaje.

IMG_4465

Pakowanie i wysyłanie paczek do domu dziecka w Polsce

Zatem z  radością w sercach, że dobre uczynki zostały wykonane, szkolna społeczność  świetnie bawiła się 6 grudnia podczas Jasełek i przyjęcia świątecznego. A zgromadziło ono niebagatelną grupę, bo aż 340 osób. Wśród gości znaleźli się ks. proboszcz dr Jacek Łabiński, Barbara Milewski z PSFCU w Trenton i Maria Marchwiński-Paździor, prezes okręgowy Centrali Polskich Szkół Dokształcających na stan New Jersey. „Jasełka były pięknie przygotowane przez dzieci, pod okiem pani Anny Pitery i bardzo mnie wzruszyły” – mówi Maria Marchwiński-Paździor.

IMG_4521

Każdego roku paczki wysyłane są do innego domu dziecka

Do szkoły, która powstała w 1995 roku, uczęszcza 168 dzieci w roku szkolnym 2015/2016. Za sukces placówki, dyrektor Urban, uznaje rosnącą liczbę dzieci w klasach młodszych. „Obecnie mamy dwie klasy pierwsze,  w każdej po 17 dzieci” – mówi. Marzeniem Urban jest utworzyć klasy licealne i pracować z odpowiednio dostosowanymi do potrzeb dziecka książkami. Mijający rok uznaje ona za bardzo dobry. „Mamy zgrane grono pedagogiczne z 14 nauczycielami i jedną asystentką i  entuzjastycznych rodziców. A wspiera nas rewelacyjny ksiądz proboszcz Jacek Łabiński” – mówi.  „Ta szkoła powinna być wzorem dla innych szkół, jeśli chodzi o współpracę dyrektora i jego zastępcy. Obie panie Aleksandra Urban i Ewa Doliwa, pięknie się uzupełniają” – dodaje Marchwińska-Paździor.

Pójdźmy za przykładem szkoły w Trenton!

 

Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum szkoły

 

 

Drzewko z nazwiskami i wiekiem dzieci w Tucholi

                                                          Drzewko z nazwiskami i wiekiem dzieci w Tucholi

IMG_4658

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *