DPS
No Comments

Warsztaty dla dzieci i rodziców w języku polskim w American Folk Art Museum na Manhattanie. 21 sierpnia

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
RL_L2015.2.22

Ronald Lockett, “Sarah Lockett’s Roses”, Cut Tin and Paint on Wood, 51″ x 48 1/2″ x 2 1/2″, 1997. Collection of Souls Grown Deep Foundation.

 

Fever Within: The Art Of Ronald Lockett – to tytuł najnowszej wystawy w American Folk Art Museum prezentującej prace młodego artysty pochodzącego z Alabamy. Ronald Lockett (1965-1998) nie posiadał wykształcenia plastycznego. Jego nauczycielem – mentorem był wujek, Thornton Dial (1928-2016), także artysta – samouk, z którym Lockett spędzał wiele czasu.

W wolnych chwilach Ronald Lockett eksperymentował z rożnymi materiałami i technikami. Najczęściej malował na zwykłych deskach znalezionych w okolicy zamieszkania, łącząc je z kawałkami drewna i różnego rodzaju drutem. Tworzył tez kompozycje na dużych kawałkach blachy, wycinając, wiercąc i przybijając mniejsze elementy. W ten sposób ze zniszczonych, zużytych i zapomnianych materiałów powstawały nowe, delikatne i bardzo interesujące obrazy. Urzekające jest to, ze ta gruba, miejscami zardzewiała blacha została zmieniona przez artystę w obrazy przypominające delikatne wycinanki.To z niej wyłaniają się zwierzęta i postacie ludzkie.

 

Traps, c. 1989. Found metal, wire, wood, chain link fence, and paint, approx. 48 x 48 x 3 inches. Ackland Art Museum

Ronald Lockett. Traps, c. 1989. Found metal, wire, wood, chain link fence, and paint, approx. 48 x 48 x 3 inches. Ackland Art Museum

 

Jednym z jego ulubionych motywów były zwierzęta. Często zwierzęta uwiezione, bez możliwości ucieczki. Być może tak właśnie czuł się młody chłopak, zamieszkały w małym, zapadłym mieście Bessemer. W mieście, w którym kiedyś kwitł przemysł metalowy, a obecnie panowała nuda i bezrobocie. Pozostały tylko opuszczone fabryki i mieszkańcy bez przyszłości.

W swojej krótkiej karierze artystycznej, która trwała około 10 lat, Ronald Lockett stworzył ponad 400 prac, z czego 40 można zobaczyć na obecnej wystawie. Jedna z ostatnich prac, która stworzy przed śmiercią, jest kompozycja „Sarah Lockett’s Roses”, poświęcona ukochanej ciotce, która zmarła w wieku 105 lat. To z nią artysta spędzał czas słuchając afrykańskich opowieści. To na jej cześć, z kawałków znalezionej blachy stworzył przepiękny kolorowy patchwork, na którym umieścił wycięte z blachy róże.

Ronald Lockett Traps, 1994 found sheet metal, cut tin, branches, metal fence, wood stain, paint  56 1/2  x 49 1/2 x 11 inches

Ronald Lockett Traps, 1994
found sheet metal, cut tin, branches, metal fence, wood stain, paint 56 1/2 x 49 1/2 x 11 inches

Wystawie towarzyszy mniejsza wystawa Once Something Has Lived It Can Never Really Die (tytuł jednej z prac Ronalda Locketta), która może zainteresować rodziców. Wystawione są bardzo stare figurki wyrzeźbione z kości, znalezione pod lodem w Północnej Ameryce i na Alasce, wykonane przez rodowitych mieszkańców tamtych terenów. Zobaczyć można także drewniane figurki – amulety z Brazylii, czy przypominające kokony prace wykonane z nitek, szkla i koralików przez Sandre Sheehy (ur.1965) zamieszkałą w Anglii, która także nie posiada wyksztalcenia plastycznego.

Ronald Lockett, “Traps (Golden Bird)”, Chain-link Fencing, Branches, Cut Tin, Industrial Sealing Compound, and Found Plastic Bird and Berries, 48″ x 48″ x 4″, 1990. Collection of Tinwood LLC

Ronald Lockett, “Traps (Golden Bird)”, Chain-link Fencing, Branches, Cut Tin, Industrial Sealing Compound, and Found Plastic Bird and Berries, 48″ x 48″ x 4″, 1990. Collection of Tinwood LLC

 

Warsztaty dla dzieci i rodziców

W niedzielę, 21 sierpnia o godzinie 1: 00 pm odbędą się warsztaty dla dzieci i ich rodziców, prowadzone w języku polskim. Po zapoznaniu się z kilkoma pracami artysty, dzieci stworzą swoje własne kompozycje – prace przestrzenne, używając podobnych technik i materiałów.
Wystawa została uznana przez Time Out New York za jedną z najciekawszych wystaw tego lata, a warsztaty prowadzone w niedzielę 21 sierpnia, będą jedynymi warsztatami prowadzonymi w nowojorskim muzeum w języku polskim. Zapraszam.

 

Krystyna Magaj-Pitula

American Folk Art Museum, 2 Lincoln Square. New York, NY 10023. Muzeum mieści się miedzy 65 i 66 ulica. Wstęp do muzeum jest za darmo, sugerowana donacja wynosi $5 od rodziny.
Informacja i rejestracja: Krystyna Magaj-Pitula 917 657-5484 lub KrysMagP@aol.com Rejestracja jest konieczna, liczba miejsc jest ograniczona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *