DPS
No Comments

When The Curtain Never Comes Down: Performance Art and the Alter Ego

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

20150327OUTSIDER-slide-AN7W-jumbo

When The Curtain Never Comes Down: Performance Art and the Alter Ego to tytuł trwającej tylko do 5 lipca wystawy w American Folk Art Museum. W wystawie bierze udział 27 artystów z Europy, Brazylii, Japonii, Kanady i Stanow Zjednoczonych. Należą oni do nurtu określanego w świecie sztuki nazwą ART BRUT. Oprócz kostiumów, obrazów i rzeźb, wystawie towarzyszą zdjęcia artystów, filmy z ich przedstawien oraz nagrania muzyczne.

Artyści biorący udział w wystawie to samoucy. Tworzą swoje własne kostiumy, instrumenty muzyczne czy różnego rodzaju rekwizyty potrzebne im do ich jednoosobowych przedstawień. To właśnie przedstawienia i kontakt z otaczającym ich środowiskiem dają im siłę przetrwania. Obojętnie, czy to środowisko to ulica, zakład dla psychicznie chorych czy dom starców.

Vahan Poladian, Armeńczyk zamieszkały we Francji, szył niezwykle kolorowe kostiumy i niesamowite nakrycia głowy, w zaciszu swojego pokoju na poddaszu domu starców, w którym zamieszkał u schyłku życia. Ozdabiał je koralami, broszkami, ozdobami świątecznymi i wszystkim, co błyszczało. Przebierał się w swoje kostiumy dwa razy dziennie, wzbudzając radość swoich współlokatorów.

Z kolei Palmerino Sorgente, Włoch zamieszkały w Canadzie, szył swoje kostiumy i nakrycia głowy, które przypominały czapki kardynałów, z kolorowych tasiemek i cekinów, łącząc je z religijnymi ozdobami. Umieszczał je w witrynie swojego małego sklepu, który był też jego miejscem zamieszkania.

Raimundo Borges Falcao, Brazylijczyk, zbierał swoje materiały na ulicy. Z nich tworzył każdego roku inny kostium, w którym paradował w czasie karnawału na wykonanych także przez siebie wrotkach. Jego kostiumy były olbrzymie. Plastikowe lalki zamieniał w piękne syreny, z foli aluminiowej tworzył okazałe ryby, a z plastikowych toreb ośmiornice, kraby, żółwie i węże.

Borges-Falcao

Borges Falcao

Amerykanin Eugene Von Bruenchenhein znany jest z używania niepowtarzalnych materiałów do tworzenia swoich dzieł. Na wystawie możemy podziwiać korony wykonane z gliny zbieranej na miejskich budowach. Modelowane i grawerowane korony wypalał na domowej kuchence, a następnie malował je złotą lub srebrną farbą. Możemy podziwiać też jego piękna koronę wykonaną z puszek po kawie.

zajecia w muzeum5

Kilka tygodni temu, muzeum odwiedzili uczniowie z Polskiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II na Maspeth. Młodzież zainteresowana była kostiumami artystów, a najwięcej uwagi poświęciła na stworzone przez nich nakrycia głowy.

Po obejrzeniu prac artystów dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych. Zainspirowane oglądanymi dziełami same tworzyły ciekawe, kolorowe nakrycia głowy. Już po chwili przemienili się w bohaterów bajek i byli gotowi do wzięcia udziału w spontanicznym przedstawieniu.

zajecia w muzeum2

zajecia w muzeum

Serdecznie zapraszam na spotkanie do muzeum wszystkich zainteresowanych wystawą w najbliższą niedzielę, 28 czerwca, na godz 3:00 PM. Na spotkaniu będzie można posłuchać w języku polskim ciekawych historii na temat artystów, szczegółowych informacji o wystawie i poszczególnych dziełach, jak również o procesie ich tworzenia.

American Folk Art Museum miesci sie na zachodniej czesci Manhattanu, przy 2 Lincoln Square (Columbus Ave między 65 i 66 St.). Dojazd metrem # 1, które zatrzymuje sie przy samym muzeum. Wstęp do muzeum jest darmowy. Sugerowana donacja wynosi $ 5.
Więcej informacji: tel. 917 657-5484 lub email: KrysMagP@AOL.com

Krystyna Magaj-Pitula
Zdjęcia: Krystyna Magaj – Pitula, Hiroko Masuike

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *