DPS

“Wielkie rzeczy w Bridgeport”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Oficjalny plakat PCP.  Autor:  papaTomski

Oficjalny plakat Polonijnego Centrum Papieskiego. Autor: papaTomski

27 kwietnia Jan Paweł II wstąpi w poczet Świętych. Z tej okazji Polonia w Bridgeport, CT planuje naprawdę wielkie i wspaniałe rzeczy. Przez trzy dni – od środy do piątku – otwarte będzie Polonijne Centrum Papieskie,
w sobotę przed Urzędem Miasta zawiśnie polska flaga natomiast kulminacją będzie niedzielne odsłonięcie znaku “St. John Paul II Corner” na skrzyżowaniu przy polskim kościele.

Inicjatorem działań mających na celu upamiętnienie kanonizacji Jana Pawła II jest Zarząd Szkoły Kultury
i Języka Polskiego w Bridgeport w stanie Connecticut. Instytucja, która istnieje już 16 lat w 2009 przyjęła imię Błogosławionego Jana Pawła II.
“W świecie, gdzie wartości nierzadko sięgają bruku a zagubieni ludzie szukają dróg należy stawiać jasne i czytelne drogowskazy.” – wyjaśnia dyrektorka szkoły Izabela Pardo-Małecka – “Jan Paweł II to bez wątpienia postać, która poprowadzi uczniów naszej szkoły ich rodziny i nas samych do ‘źródła'”.

O. Łucjan Królikowski w otoczeniu dzieci z polskiej szkoły w Bridgeport - foto: Monika Satur-Szydłowski.

O. Łucjan Królikowski w otoczeniu dzieci z polskiej szkoły w Bridgeport – foto: Monika Satur-Szydłowski.

Jedną z cudownych cech naszego wielkiego rodaka było to, że zawsze łączył Polaków.
Nie inaczej stało się teraz, bo w przygotowanie pięciodniowych obchodów włączyła się cała Polonia z Bridgeport i okolic. Większość z członków organizacji t.j.: szkoła, SWAP, Związek Młodzieży Polskiej, harcerze, Stowarzyszenie Biały Orzeł, Polanie czy Orlęta należy także do polskiej parafii przy kościele Św. Michała Archanioła, dlatego właśnie tam odbywały się burze mózgów dotyczące planowania przedsięwzięcia. To tam zrodził się pomysł na powołanie do życia Polonijnego Centrum Papieskiego, które ma na celu przybliżenie sylwetki Ojca Świętego dzieciom, przypomnienie o Jego naukach
i wartościach dorosłym oraz oddanie Mu hołdu przez wszystkich bez wyjątku.
“Przez trzy piękne wieczory (od środy 23 kwietnia do piątku 25 kwietnia – przyp. TM) poprzedzające dzień kanonizacji Polonia będzie mogła razem spędzić tam czas przygotowując się duchowo i emocjonalnie do przeżycia tego wielkiego święta.” – mówi Pardo-Małecka – “Tego na pewno pragnąłby Ojciec Święty.”

Siedziba Centrum – sala Białego Orła przy 595 E. Washington Ave w Bridgeport – będzie otwarta w godzinach 6:45-9:00 wieczorem. Będzie można w niej podziwiać wystawę zdjęć p.t.: „Od Wadowic do Watykanu”, obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne o Janie Pawle II oraz – w wadowickiej kawiarence, gdzie rzecz jasna królować będą kremówki – sięgnąć po książkę lub gazetę związaną z Ojcem Świętym. Nie zabraknie akcentów muzycznych: chór św. Faustyny Kowalskiej wraz z Grupą Muzyczną z Bridgeport zorganizują koncert piosenek,
a folklorystyczne zespoły Polanie i Orlęta tańcem i pieśnią złożą Papieżowi hołd.
“Prawdziwie duchowym wzbogaceniem będą spotkania z ludźmi, którzy mieli zaszczyt poznać Jana Pawła II osobiście.” – dodaje Pardo-Małecka – “Z tej okazji w piątkowy wieczór zjawi się u nas wyjątkowy gość i kawaler Orderu Uśmiechu ojciec Łucjan Królikowski, który w swoim życiu spotkał też innego polskiego Świętego: ojca Maksymiliana Marię Kolbe. Będzie można także usłyszeć świadectwo o 24-letnim dziś mężczyźnie, który jako cierpiący na nieuleczalny nowotwór 15-latek spotkał się z Papieżem w Watykanie.”

Chory na nowotwór Rafał Rogowski otrzymuje błogosławieństwo z rąk Jana Pawła II - foto: archiwum rodzinne Rafała Rogowskiego.

Chory na nowotwór Rafał Rogowski otrzymuje błogosławieństwo z rąk Jana Pawła II – foto: archiwum rodzinne Rafała Rogowskiego.

Karol Wojtyła kochał dzieci, dlatego organizatorzy zadbają także o najmłodszych. Nauczyciele
i rodzice ze szkoły w Bridgeport oraz zaprzyjaźnionej Szkoły Języka Polskiego im. bł. Jerzego Popiełuszki w Derby przez trzy wieczory prowadzić będą zajęcia muzyczne i plastyczne. “Najmniejsi goście Polonijnego Centrum Papieskiego zapoznają się z biografią Ojca Świętego, obejrzą animowane filmy, przygotują wystawę rysunków i flag papieskich, a nawet nauczą się piec kremówki.” – wylicza dyrektorka szkoły w Bridgeport.

W sobotę 26 kwietnia uroczystości przeniosą się na zewnątrz. O 10:30 rano na placu przed Urzędem Miasta w Bridgeport odbędzie się uroczyste podniesienie polskiej flagi i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Będzie to wydarzenie bez precedensu, bo jeszcze nigdy w historii tego miasta przedratuszowy maszt nie był zdobiony biało-czerwonymi barwami. Organizatorzy mają nadzieję, że Polonia stawi się na 45 Lyon Terrace w licznym gronie. Bezpośrednio po uroczystości – czyli około południa – odbędzie się mecz piłkarski pomiędzy uczniami ze szkół w Bridgeport
i Derby.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie zaplanowane na niedzielę 27 kwietnia odsłonięcie znaku drogowego z imieniem Jana Pawła II na skrzyżowaniu ulic Kossuth St i Pulaski St. Będzie to uwieńczenie kilkumiesięcznych starań przedstawicieli Polonii, którzy najpierw zebrali ponad 600 podpisów pod petycją,
a potem uzyskali poparcie od lokalnych władz. Udział w uroczystości, która rozpocznie się o 10:30 rano zbiórką przy kościele Św Michała Archanioła zapowiedzieli m.in. przedstawiciele gabinetu burmistrza, Rady Miasta
i diecezji Bridgeport.

Mimo iż jest to pierwsza tak wielka impreza organizatorzy Dni Papieskich w Bridgeport są nastawieni pozytywnie i wierzą, że wszystko pójdzie po ich myśli. Nie może być inaczej, skoro nad wszystkim pracuje prężna
i zjednoczona Polonia i czuwa tak wielki i wybitny Patron, który już niedługo zostanie 26. Świętym urodzonym na terytorium obecnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Tomek Moczerniuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *