DPS
No Comments

„Wiosna z książką” – propozycja dla polonijnych szkół

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Fot. iStock

Fot. iStock

 

Redakcja naszego portalu za każdym razem bardzo się cieszy, gdy przychodzą ciekawe pomysły od samych nauczycieli wspomagające rozwój dzieci w polonijnych szkołach. Przecież właśnie oni wiedzą najlepiej czego potrzebują ich uczniowie! Tym razem chcemy zaprezentować Państwu autorski projekt Marty Wesołowski z Copiague, NY zachęcający do czytania dzieciom.

„W ramach kampanii ‘Cała Polonia czyta dzieciom’ stworzyliśmy program, wspierający czytanie wśrod najmłodszych przedstawicieli Polonii” – mówi Marta, właścicielka i dyrektorka Kids Academy oraz nauczycielka w Szkole im. Z. Herberta w Copiague, NY. – “Program skierowany jest do przedszkolaków w wieku od 2 do 6 lat oraz ich rodziców.”

Program wygląda imponująco i jest do wykonania, pod warunkiem, że nauczyciele i rodzice będą wspólnie działać. Poniżej przedstawiamy szczegóły projektu.

Portal Dobra Polska Szkoła z przyjemnością patronuje jego realizacji i zachęca wszystkie polskie szkoły oraz polonijne organizacje, ktore organizują spotkania dla dzieci, do korzystania z pomysłu Marty Wesołowski i do dzielenia się doświadczeniami w czasie jego realizowania na naszych łamach.

Czekamy na Wasze relacje!

Redakcja DPS

 

„Wiosna z książką”

 

Marzec – zapraszamy czytających gości (znane w środowisku lokalnym osoby, rodziców, dziadków). Przygotowujemy inscenizacje znanych opowiadań oraz wierszy.

Przedszkolaki otrzymują “Kalendarz – Wiosna z Książką” i ogłaszamy rodzinny maraton czytelniczy, polegający na codziennym czytaniu książek i zapisywaniu tytułu oraz czasu czytania książeczki.

Ruchoma Biblioteczka – do stworzenia biblioteczki potrzebujemy: krzesło plażowe lub inne dowolne, pudełeczko (“Baśniowe Pudełko” ) wypełnione książkami, wygodne poduchy.

“Baśniowe Pudełko” – dzieci wraz z rodzicami mogą przynieść książeczki, które chcieliby sami wypożyczyć swoim przyjaciołom.

“Karty Biblioteczne” – przedszkolaki otrzymają karty biblioteczne, na podstawie których będą mogły wypożyczać książki do domu.

Kwiecień – dzieci wykonują własne książeczki. Nauczyciele przygotowują rożnorodne materiały plastyczne (do swobodnego wyboru przez dzieci). Dzieci wykonują książeczki i prezentują je “czytając” na forum grupy.

Nauka piosenki pt.”Ta książeczka mała”, na melodię Krakowiaka.

Ta książeczka mała
Świat nam pokazała,
Wierszy nauczyła,
Bardzo mądra była.

W podróż nas zabrała,
Bajkę przeczytała,
Bo dla milusińskich
Moc obrazków miała!

My czytać lubimy
Wiedzę poznajemy
i się nie chwalimy,
że mądrzy będziemy!

Czyta z nami mały,
Czyta z nami duży,
Bo wspólne czytanie
dobrą przyszłość wróży!

18 kwietnia – Księgarnia Polskich Książek z wizytą w Copiague. Z okazji Światowego Dnia Książki w Polskiej Szkole w Copiague o godz. 11:00 – 15:30 będzie można kupić książki zamówione specjalnie na tę okazję. W tym dniu odbędzie się również finał konkursu czytelniczego klas starszych.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Wizyta specjalnego gościa, który przeczyta nam ciekawą historię. Poznajemy piosenkę i choreografię “Mol Książkowy.”
Przedszkolaki własnoręcznie wykonują zakładki do książek oraz korony z napisem “Kocham Czytanie”.
Dzień ten kończy się Paradą “Moli Książkowych” i wręczeniem drobnych upominków.

Maj – pogadanka z rodzicami na temat wartości płynących z czytania. Podkreślenie roli czytania w procesie wychowawczym. Wręczenie Dyplomów i upominków przedszkolakom biorącym udział w programie “Wiosna z Książką”.

Sponsorami akcji „Wiosna z książką” w Copiague, NY są: PSFCU – oddział w Copiague, Polska Szkoła im. Z. Herberta w Copiague, Kids Academy, Euro Deli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *