DPS

Wyścigi Smoczych Łodzi na Flushing Meadows-Corona Park

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dragon Boat Festival czyli Wyścigi Smoczych Łodzi są od 22 lat coroczną tradycją na Meadow Lake na Flushing Meadows-Corona Park w Nowym Jorku. W najbliższy weekend, 10 i 11 sierpnia, ponad 170 wioślarskich zespołów na łódkach w kształcie smoków będzie rywalizować o 60.000 dolarów w nagrodach. Będzie muzyka, taniec, pokazy sztuk walki, przedstawienia, mnóstwo smakołyków i wiele innych atrakcji. Wybierając się na festiwal warto zabrać ze sobą koc lub krzesło i w miarę wcześnie ulokować się północnym brzegu (najbliżej Unisphere) jeziora Meadow. Wyścigi zaczynają się od 9 rano i będą trwać do godziny 5 po południu.

Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd Boga – Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób. Obrzędy, w formie zmagań zdobnych łodzi, pociągały za sobą liczne utonięcia, co traktowano jednak jako konieczną bóstwu ofiarę.

15sweat480-blogSpan

Istnieje też legenda przedstawiająca inną genezę smoczych łodzi, związana z postacią żyjącego na przełomie IV i III wieku p.n.e. poety Qu Yuana. Ponad 2300 tysiące lat temu, w sercu Chin, rzeka Mi Lo była świadkiem śmierci Qu Yuana – poety i cesarskiego doradcy. Na skorumpowanym dworze cesarskim, Qu Yuan był uczciwym człowiekiem, który chciał poprawić los zwykłych ludzi. Zausznicy cesarza, nienawidzący zmian i zazdroszczący Qu Yuanowi łask i popularności uknuli intrygę, która pozbawiła Qu Yuana cesarskiego zaufania i doprowadziła do wygnania go z dworu. Zrozpaczony poeta rozpoczął swoją wędrówkę po prowincjach, zapisując w swych wierszach smutek, jaki trawił jego duszę. Jego wędrówka trwała wiele dni i noc, aż pewnego dnia przyszedł nad brzeg rzeki Mi Lo i rzucił się w jej nurty. Rybacy, którzy widzieli jego desperacki czyn, pospieszyli mu na ratunek. Bijąc w bębny, by odstraszyć głodne ryby i wiosłując wściekle, próbowali uratować poetę. Na próżno, Qu Yuan utonął, a jego ciało nie zostało odnalezione. Na pamiątkę tej tragedii, każdego roku urządzane były wyścigi łodzi. W ten sposób narodził się sport, który podbił serca nie tylko Chińczyków, ale także ludzi innych kultur na całym świecie.

Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi grupuje ponad 50 federacji narodowych a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Od roku 1995 rozgrywane są Mistrzostwa Świata osad narodowych, a także Mistrzostwa Świata Osad Klubowych. Odbywają się również mistrzostwa kontynentalne.

FLUSHING MEADOWS PARK
Queens, Nowy Jork
Wstęp wolny

DPS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *