DPS
No Comments

„Zachwyca, wciąga i niesie wielką radość”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

grup-druk2

Kolejne wakacje, kolejne oczekiwania i mnóstwo pomysłów jak spędzić czas, co podarować swoim pociechom….Jedna wielka niewiadoma, pytania i wiążące się z tym wątpliwości to niewątpliwie dylemat wielu rodziców. Kolejny raz naprzeciw tym oczekiwaniom i wszystkim potrzebom wyszedł proboszcz parafii Bł. Jana Pawła II w Perth Amboy NJ. ojciec Waldemar Łątkowski organizując jak co roku „Wakacje z Panem Bogiem.

“Wakacje z Panem Bogiem” to tygodniowy obóz dla całych rodzin, który napełnia radością i wprowadza w ten jakże długo oczekiwany przez wszystkich czas wypoczynku i przygody. Każdego roku pojawia się mnóstwo oczekiwań, nadziei i pytań, które się rodzą przed wyjazdem, a potem okazuje się, że finał jest imponujący. Wystarczy posłuchać wypowiedzi 12 letniej Weroniki:
”Kiedy pierwszy raz przyjechałam na „Wakacje z Panem Bogiem” myślałam, że to tylko przedłużenie lekcji religii. Ależ nie! Codziennie rano, po pysznym śniadaniu, mieliśmy zajęcia grupowe, uczyliśmy się jak przystępować do sakramentu pojednania, robiliśmy plakaty, graliśmy w gry, zawiązywały się przyjaźnie. Kiedy była Msza Święta, fajne piosenki i ciekawe kazania pomagały nam lepiej w niej uczestniczyć. Jeszcze było dużo zabaw, zajęć sportowych, były pokazy talentów, wspinaczka na ścianie, pogodne wieczory. Było też dużo czasu na pływanie lub granie w piłkę. Mam nadzieję,że przyjadę też w przyszłym roku i będzie tak samo fascynująco jak było w tym roku!”

Z podobnymi wrażeniami wyjechała większość uczestników, a było ich w tym roku około 120 z różnych zakątków stanów sąsiadujących z New Jersey. Trudno tu nie wspomnieć o miejscu, którego urok zachwycał. Już przekraczając granice Silver Bay YMCA można było zobaczyć, że to miejsce ma w sobie coś wyjątkowego. Ośrodek położony nad samym Lake George zachwycał
o każdej porze dnia i nocy.

Przebywająca na obozie Maja z Polski powiedziała: ”Byłam pierwszy raz i bardzo mi sie podobało. Wyjazd ten był idealnym sposobem na bliższe poznanie Boga, był to również czas miłego odpoczynku w przepięknej przyrodzie”.

I rzeczywiście, region Adirondack ma w sobie niezwykły urok: zachwyca, czaruje i przyciąga. Takiego zdania była większość tych, którzy przybyli do Silver Bay aby zgłębiać tajemnice 5 warunków dobrej spowiedzi.

Siatkowka nad jeziorem

Siatkowka nad jeziorem

Poranna modlitwa

Poranna modlitwa

Małgorzata z Nowego Jorku powiedziała: „W tym roku na Wakacje z Panem Bogiem udało się nam wybrać całą rodziną. Dla naszych dzieci i dla mnie był to trzeci już camp i stwierdzam że to,
co zapoczątkował ojciec Waldemar z parafii w Perth Amboy musi trwać dalej. Zdaję sobie sprawę, ile pracy i wysiłku kosztuje zorganizowanie takich kolonii dla naszych dzieci, jaka odpowiedzialność ciąży na organizatorach i tym większa jest nasza wdzięczność dla tych, którzy chcą jeszcze poświęcać swój czas dla innych. Dzięki takim ludziom nasze dzieci mogły spędzić kilka wakacyjnych dni w piękny i bezpieczny sposób, wśród rówieśników, bawiąc się na świeżym powietrzu, pływając w pięknym i czystym jeziorze, rozmawiając o Bogu, a wszystko to w tak pięknym otoczeniu! Silver Bay to naprawdę cudowny zakątek, może dlatego przyciągnął nas juz drugi raz. Jako mama polecam wszystkim innym rodzicom i ich pociechom Wakacje z Panem Bogiem, a jako opiekun namawiam innych do współpracy – wyświadczając przysługę innym, dajemy szansę sobie samym na spędzenie tych kilku wakacyjnych chwil bliżej swoich dzieci i swoich rodzin!”

Podczas nauki śpiewu

Podczas nauki śpiewu

Katarzyna Pawka i o. Waldemar

Katarzyna Pawka i o. Waldemar

organizator_Wakacji_z_Panem_Bogiem

Z pewnością wypowiedź rodzica jest dla organizatorów motywacją do kontynuacji corocznych spotkań, a dla innych rodziców inspiracją do zatrzymania się na moment i doświadczenia czegoś, co umyka w naszej codzienności. Wiele rodzin zapisało się już na następny rok. Wielu z nich powtarza, że te kilka dni spędzone ze swoimi dziećmi na wspólnej zabawie, czy to na plaży czy na sportowych boiskach, a później w domku bez telewizji czy gier komputerowych, zbliżyły ich ze swoimi dziećmi i pogłębiły wzajemną więź.

Forma wypoczynku na Wakacjach z Panem Bogiem zdaje egzamin, daje radość i pozwala wyzwolić się z więzów zależności technicznych czyli komórek, komputerów, telewizji, które nie są używane w trakcie trwania obozu – taki wymóg stawia ojciec Waldemar wszystkim uczestnikom. A zagadnienia religijne pozwalają umocnić się w wierze i dostrzec wartości, które umykają naszej uwadze w życiu codziennym.

Uczestnicy kolonii w dużej mierze mogli również doskonalić swój język polski, gdyż przez cały tydzień właśnie język ojczysty dominował we wszystkich rozmowach i, co ciekawe, nikt z tego powodu nie narzekał.

biuletyn

Ten tydzień na długo pozostanie w pamięci uczestników. Tegoroczne „Wakacje z Panem Bogiem” zakończyły się, cel został osiągnięty, temat zrealizowany. Warto tu nadmienić, że 5 warunków dobrej spowiedzi to elementy pozwalające nam na udoskonalenie swojej egzystencji. Symboliczne palenie grzechów z wcześniejszą obietnicą poprawy zrobiło wielkie wrażenie nie tylko na dzieciakach, ale też na nas, dorosłych. Podanie sobie dłoni, spojrzenie w oczy i szczere “przepraszam” to bardzo dużo.

Najmłodsza uczestniczka obozu

Najmłodsza uczestniczka obozu

Ognisko

Ognisko

A organizatorzy…no cóż, dziękują wszystkim, którzy im w tym pomogli tzn. opiekunom, którzy poświęcili swój czas, wielu polonijnym instytucjom, które zadbały o to, aby sprawić więcej radości różnymi niespodziankami: PSFCU, UPCU, Lowell Food, Adamba, Nassau Meat Market-Kiszka, Kangur, PNC i wielu innym.

Wspomnienia zostały utrwalone na pięknych fotografiach, które są już zamieszczone na stronie parafii
http://johnpaulsecond.com/pl/00345,galeria,00277

Zapraszamy na przyszły rok do malowniczych zakątków Lake George, do miejsca, które przez tydzień tętni polskością i pokazuje, gdzie tkwi największa radość życia. Wszystko to dzięki Ojcom Redemptorystom z parafii w Perth Amboy NJ z ojcem Waldemarem, pomysłodawcą dzieła, na czele.

Katarzyna Pawka
Zdjęcia: archiwum parafii

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *