DPS

Zagrożony kurs języka polskiego na uniwersytecie w Arizonie

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich Czytelników o udzielenie wsparcia finansowego letniego kursu języka polskiego organizowanego w Critical Languages Institute na Uniwersytecie Stanowym Arizony w Tempe w czerwcu i lipcu 2011 roku.

Tradycja letnich kursów sięga 2004 roku, kiedy to po raz pierwszy język polski został zaoferowany studentom w czasie letniej szkoły. Kolejne kursy odbywały się nieprzerwanie do 2008 roku. W 2009 r. kurs nie odbył się z powodu braku środków finansowych, ale już w ubiegłym roku – dzięki wsparciu finansowemu Polaków, Amerykanów oraz American Council of Learned Societies – powrócił do grona języków nauczanych latem w CLI.

W ciągu sześciu lat w kursach naszego języka wzięło udział 65 osób. Osoby te z dużym sukcesem wykorzystały znajomość języka polskiego. 10 osób spośród tej grupy, po ukończeniu arizońskiego kursu, wzięło udział w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej organizowanej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jedna osoba adoptowała chłopca z Domu Dziecka w Koszalinie. Jeden student odwiedził swoją rodzinę w Sanoku, z którą wcześniej nie miał kontaktu. Inny uczestnik poleciał do Polski na święta Bożego Narodzenia, zamieszkał u polskiej rodziny i obserwował zwyczaje świąteczne. Dwoje studentów ASU, którzy otrzymali grant NSEP, poleciało do Polski na pół roku. Czas ten spędzili, ucząc się języka polskiego w Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców na UAM, uczęszczając na zajęcia z nauk politycznych oraz muzyki. Dwa lata temu jedna z moich studentek została wytypowana przez “USA Today” do grona najlepszych studentów w USA.

Studenci, którzy wzięli udział w letnich kursach, mieli także możliwość dalszej nauki naszego języka na ASU na zajęciach z profesorem Dankiem Šipką, oznaczonych:
PLC 101, 102: Elementary Polish,
PLC 201, 202: Intermediate Polish,
PLC 394: Polish Composition and Conversation (online),
PLC 494: Polish for heritage speakers (online),
SLV 304: Computational Linguistics for Slavic Languages.

Do 2009 roku oraz w ubiegłym roku letnie kursy języka polskiego były organizowane dzięki finansowemu wsparciu American Council of Learned Societies i zaangażowaniu p. Andrzeja Tymowskiego – dyrektora ds. programów międzynarodowych tej instytucji. Duże zasługi w tym zakresie ma także Kongres Polonii Amerykańskiej – oddział w Arizonie, który nie szczędził wysiłków w organizacji akcji charytatywnych i środków finansowych, aby kursy letnie były wpisane do programu letniego CLI.

Niestety, z powodu braku środków finansowych latem 2009 r. kurs języka polskiego na ASU się nie odbył. Powodem była trudna sytuacja gospodarcza w USA oraz znaczne zaostrzenie zasad finansowania tego typu kursów przez American Council of Learned Societies. Istnieje obawa, iż z tych samych powodów letni kurs języka polskiego w 2011 roku także może nie dojść do skutku.

W takiej sytuacji Critical Languages Institute jest zmuszony szukać innej drogi pozyskiwania środków finansowych, aby kontynuować nauczanie języka polskiego. Dlatego też zwracam się do Państwa
z prośbą o wsparcie finansowe. Każda kwota, nawet najmniejsza, jest istotna w budżecie kursu.

Ogromną szkodą byłoby zakończenie nauczania języka i kultury polskiej na Uniwersytecie Stanowym Arizony podczas letniej szkoły. Mam nadzieję, że z Państwa pomocą do tego nie dojdzie.

Jeśli widzą Państwo możliwość wsparcia finansowego programu języka polskiego na Uniwersytecie Stanowym Arizony, uprzejmie proszę o wypisanie czeku na:

ASU Foundation i przesłanie go pod adresem:
The Melikian Center
Arizona State University
PO Box 874202
Tempe, AZ 85287-4202

Bardzo ważne jest to, aby czek został wystawiony na ASU Foundation, a nie na ASU. Czeki wystawione na ASU nie mogą być przeksięgowane na rachunek ASU Foundation.

Jeśli Państwo chcieliby uzyskać więcej informacji, proszę o kontakt z: Kathleen Evans-Romaine – director Critical Languages Institute, Arizona State University – Coor Hall 4452, Tempe, AZ 85287-4202. tel. (480) 965-4188, fax: (4800 965-1700; http://cli.asu.edu.

DR AGNIESZKA MIELCZAREK
lektor języka polskiego
Agnieszka.Mielczarek@amu.edu.pl

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *