DPS
No Comments

ZdobywcyWiedzy.pl – nowy wymiar edukacji

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Nowy-wymiar-edukacji copy

 

Nowe formy nauki na nowe czasy

Złośliwi lubują się w powiedzeniu: “obyś cudze dzieci uczył”. Nic bardziej odległego od prawdy! Każdy zaangażowany pedagog, nauczyciel lub rodzic wie, że wychowywanie i nauczanie dzieci, choć nie jest wolne od problemów, stanowi powód do dumy. W dzisiejszych czasach jednak może nas oszołomić natłok nowych technologii, nowatorskich (czy aby zawsze in plus?) materiałów i pomocy dydaktycznych. Obecna sytuacja wymaga od nas nie tylko większej elastyczności, ale i krytycznego, otwartego umysłu pozwalającego nam na selekcję w celu znalezienia wartościowego materiału. Ostatnio zapoznaliśmy się z edukacyjną platformą ZdobywcyWiedzy.pl i, szczerze mówiąc, nie żałujemy ani sekundy spędzonej nad nią.

 

005

 

Zdobywcy Wiedzy – z czym to się je?

ZdobywcyWiedzy.pl to platforma edukacyjna stworzona przez polskich nauczycieli i metodyków, przeznaczona dla dzieci w wieku 5-10 lat. To bogaty i zróżnicowany zestaw 10 000 interakcji w obrębie quizów i gier edukacyjnych podzielony na poszczególne klasy i moduły edukacyjne: polonistyczny, matematyczny, przyrodniczy oraz naukę języka angielskiego. Z pozoru wydaje się, że to jeden z kolejnych materiałów, których jest pełno w Internecie. To jednak tylko pozory: pod wieloma względami platforma jest wyjątkowa i wyróżnia się na tle konkurencyjnych rozwiązań tego typu. To, co ją odznacza, to pełny profesjonalizm w wykonaniu, treść zgodna z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz atrakcyjna szata graficzna. Jednak największą zaletą tej platformy edukacyjnej jest zastosowany mechanizm grywalizacji.

Grywalizacja – o co chodzi?

Grywalizacja to model, który swoje korzenie czerpie ze środowiska gier komputerowych. Może to zabrzmieć kontrowersyjnie, w praktyce jednak ów mechanizm okazuje się twórczy i pożyteczny w procesie edukacyjnym. Na czym polega? Chodzi o to, że uczeń w trakcie rozwiązywania quizów jest nagradzany za swoje osiągnięcia punktami w postaci rysunkowych diamentów. Postępy są potem zbierane w specjalnych rankingach. Dzięki temu młody uczeń może porównać efekty swojej nauki z innymi dziećmi. Dzięki zachowaniu atmosfery gry i zabawy konkurencja pozostaje zdrowa, a wspólny wysiłek w osiąganiu nowych wyzwań daje potencjał do lepszej integracji pomiędzy uczniami.

 

006

 

Różne potrzeby, różne wersje platformy

Na uwagę zasługuje nie tylko różnorodność materiału, ale też kilka wersji, w których możemy platformę zakupić. Do wyboru mamy wersję szkolną, klasową oraz rodzicielską. Jak łatwo się domyślić, pierwsza wersja przeznaczona jest dla placówek edukacyjnych. W ramach konta szkolnego otrzymujemy możliwość założenia pełnej struktury szkolnej (klas oraz nauczycieli zarządzanych z konta dyrektora). Daje ona praktyczną możliwość prowadzenia lekcji z wykorzystaniem tablic interaktywnych lub w sali komputerowej. Druga opcja to dostęp dla pojedynczych klas, ten pakiet oferuje założenie jednej grupy oraz moderowanie jej przez nauczyciela. Trzecia możliwość to abonament indywidualny, w którym otrzymuje się dostęp do konta rodzica i dziecka.

Różnice pomiędzy dostępnymi opcjami polegają głównie na ilości kont dzieci, jakie w ramach poniesionych opłat otrzymujemy. W każdej z tych wersji rodzic bądź nauczyciel nie tylko może trzymać pieczę nad postępami w nauce, ale też indywidualnie kierować przebiegiem nauki. Bardzo pomocną funkcją platformy w tej dziedzinie jest specjalny system zadawania prac domowych. Jest to najprostszy sposób do selekcji materiału.

 

002

 

Platforma już dziś w Twojej szkole!

Zdobywcy Wiedzy nie potrzebowali wielomilionowego budżetu, by przekonać do siebie odbiorców w Polsce.

“Uczniowie są naprawdę zadowoleni z tych lekcji i chętnie rywalizują ze sobą w zdobywaniu diamentów za rozwiązane quizy. Zaskoczyło mnie, jak łatwo przychodzi uczniom odrabianie prac domowych, od kiedy zaczęłam je zadawać na platformie” mówi wicedyrektor Agnieszka Lipka.

Wygodę, funkcjonalność i wysoki poziom całości wysoko ocenia również Radosław Szymański, doświadczony metodyk i pedagog specjalizujący się w edukacji wczesnoszkolnej. Z kolei Karolina Kępska, wieloletnia nauczycielka angielskiego i trenerka, zachwala nowatorskie podejście autorów do procesu edukacji i docenia zastosowanie w nim systemu grywalizacji. Zdobywcy Wiedzy kolekcjonują pozytywne recenzje poświęcone im na łamach prasy tematycznej, portali dedykowanych nauczycielom i blogów dla rodziców.

W celu popularyzacji swojego materiału, platforma postanowiła uruchomić program “Zdobywcy Wiedzy w Twojej szkole”. Umożliwia on wszystkim placówkom edukacyjnym dostęp do materiału i wykorzystanie go na zajęciach lekcyjnych. Na obecną chwilę do programu zgłosiło się około 1000 nauczycieli z Polski i świata, a chętnych przybywa z dnia na dzień.

 

003

 

Co dalej?

Gdy zapytaliśmy zespół odpowiedzialny za Zdobywców Wiedzy o plany na przyszłość, opowiedzieli o planie dalszego rozwoju i poszerzania funkcjonalności platformy. W kontekście najbliższej perspektywy, opowiedzieli przede wszystkim o tworzeniu treści przygotowywanych pod kątem przedmiotów do czwartej klasy, a także o powiększeniu zawartości modułów edukacyjnych dla klas 1-3. Co więcej, ZdobywcyWiedzy.pl cyklicznie oferują darmowe quizy tematyczne z okazji rocznic, świąt i ważnych dat. “Jesteśmy pełni energii i nowych pomysłów”, mówi Maciej Kosior, senior manager ds. sprzedaży i marketingu.

 

001

 

Wszystko co otrzymujemy po dokonanym zakupie jest warte swojej ceny, tym bardziej, że koszt to zaledwie 10 złotych na miesiąc w rocznym abonamencie domowym. Warto podkreślić, że w tej cenie otrzymujemy pełną gammę materiału ze wszystkimi modułami edukacyjnymi. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla wszystkich gier komputerowych, ponieważ łączy w sobie naukę z zabawą. Polecamy!

 

Mateusz Woźniak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *