DPS

“Znowu będą zamykane szkoły w Nowym Jorku”

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Nowojorski wydział oświaty chce zamknąć kilkadziesiąt szkół z najsłabszymi wynikami nauczania. Choć brzmi to szokująco, zaledwie jedna piąta uczniów potrafi tam poprawnie czytać i pisać,
i zna podstawy matematyki. Władze oświatowe nie widzą sensu utrzymywania takich placówek.

Większość z nich nie zostanie zlikwidowana z dnia na dzień, a po prostu przestaną przyjmować nowych uczniów i w ciągu kilku lat przestaną istnieć w naturalny sposób. Do całkowitej likwidacji przeznaczono 12 szkół. Nie ma w nich żadnej szkoły na Queensie ani szkół na Greenponcie. Mają one przestać istnieć od lutego przyszłego roku.

– To nie są słabe szkoły z problemami. One po prostu nie wykonują swojego zadania.- powiedział burmistrz Michael Bloomberg.

Nauczyciele i związki zawodowe usiłują jeszcze bronić swoich posad, ale sprawa jest raczej przesądzona. Ogółem liczba zagrożonych zamknięciem placówek edukacyjnych obejmuje 47 pozycji. Wśród tych, które mają być zamknięte w pierwszej kolejności jest m.in. szkoła średnia nr 296 na Bushwick na Brooklynie. Tylko 14 proc. uczniów potrafi tam w miarę poprawnie czytać, a z podstawami matematyki radzi sobie 20 proc. W wydziale oświaty skrytykowano szkołę za stworzenie tam “atmosfery niskich oczekiwań”. Uczniowie, którzy w minimalnym nawet stopniu opanowali materiał, dostawali nagrody i dyplony zawieszane na ścianach klas.

Poza złymi wynikami z niektórych ze szkół dochodziło do nadużyć. I tak np. w Jane Addams High School na Bronksie uczniowie dostawali zaliczeniaza zadania, których nigdy nie wykonali. Zaliczano im także kursy, w których nie brali udziału.

Dennis Walcott, szef miejskiego kuratorium, uważa tę decyzję za zło konieczne.
– Tu chodzi o uczniów, szkoły muszą im zapewnić przygotowanie do życia i dalszej nauki – powiedział Walcott. Zamykanie szkół nie spełniających swoich funkcji, nie jest w Nowym Jorku nowością. W 2010 roku zamknięto ich 27.

Do całkowitego zamknięcia od lutego 2012 roku przewidziano:

BRONX
– Gateway School For Environmental Research and Technology (szkoła średnia)
– Jane Addams High School For Academic Careers.

BROOKLYN
– P.S. 019 Roberto Clemente (szkoła podstawowa)
– General D. Chappie James Elementary School of Science (szk. podstawowa)
– International Arts Business School (szkoła średnia)
– Satellite Three (szk. średnia)
– Middle School For The Arts
– J.H.S. 296 The Anna Gonzalez Community School (szk. średnia)
– Academy of Busieness And Community Development (średnia).

MANHATTAN
– Legacy School For Integrated Studies (szk. średnia)
– Manhattan Theathre Lab High School.

STATEN ISLAND
– P.S. 014 Cornelius Vanderbilit (szk. podstawowa).

A.J. SE NY


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *